13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Gündem Yarım milyondan fazla Donbasslı Rus vatandaşı oldu

Yarım milyondan fazla Donbasslı Rus vatandaşı oldu

Rusya İçişleri Bakanlığı, son iki yılda Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri’nden 527 binden fazla kişinin Rus vatandaşı olduğunu açıkladı.

Donbass sakinlerine pasaport verilmesi için basitleştirilmiş prosedür hakkındaki kararnameyi Nisan 2019 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzalamıştı.

Rusya’ya vatandaşlık başvurularında inceleme süresini 6 aydan 3 aya indiren prosedürler, ayrıca Beyaz Rusya ve Ukrayna uyruklu başvuru sahiplerinin Rusça bilme zorunluluğu da ortadan kaldırılmıştı.Temmuz 2019’da vatandaşlık yasasında bir değişiklik daha yapılmış ve Rusya vatandaşı olmak için mevcut vatandaşlıktan çıkma şartı da kaldırılmıştı.

2017 yılında Ukrayna’nın doğusundaki Rusya’nın destek verdiği Donetsk Halk Cumhuriyeti, yeni devlet kuracağını duyurmuştu.

Ukrayna’daki çatışmaların başladığı dönemde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk bölge yönetimi, ülkenin adının Malorossiya yani ‘Küçük Rusya’ olacağını açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Lugansk ve Donetsk bölgelerinde yaşayanların Rus pasaportu alma sürecini basitleştiren kararnameyi 24 Nisan 2019 yılında imzalamıştı. Bakanlık bu tarihten beri Rus vatandaşlığı almak isteyen iki bin kişinin başvurusunun da reddedildiğini ekledi.

Rus vatandaşlığı reddedilenlerin yüzde 40’ının daha önce Rusya’ya giriş yasağı olduğunu belirten bakanlık yetkilileri, pasaport başvurularında aynı zamanda önceden işlenen suçların da dikkate alındığını vurguladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...