13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rus uzman doları değerlendirdi

Rus uzman doları değerlendirdi

Rusya’da yatırım ve danışmanlık hizmeti veren Univer Capital uzmanları, Rusya’da ABD doları almak isteyenlere tavsiyelerde bulundu.

Şirket uzmanı Sergey Drozdov, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Rusya arasında yaşanan gerilimlerden dolayı dolar birikimi olan Rus vatandaşlarının telaşlanmasına gerek olmadığını belirterek, “Dolar mevduatlarına el konulması ancak savaş durumunda mümkün olabilir. Zaten savaş olursa kimse sahip olduğu dolar birikimini ne yapacağını düşünmez.” diye konuştu.

Amerika’nın dış politikasının dolar için çok daha büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Drozdov, bu nedenle yeni Washington yönetimiyle birlikte meydana gelen kitlesel para akışlarıyla birlikte ABD ulusal borcundaki artışın ödemeler dengesini bozabileceğini ifade etti.

Drozdov, bu durumda ABD’nin bütçe açığındaki artışın döviz kurunu olumsuz etkileyebileceğini söylerken, bunu gören yatırımcıların daha kaliteli yatırımlara kayarak doların uzun vadede zayıflamasına sebep olacağını açıkladı.

Daha önce, Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, ABD dolarının dünya ticaretindeki payının düştüğünü belirtmiş, ülkelerin ABD dolarına olan güveninin kaybolmasıyla ticaret faaliyetlerinde dolara olan bağımlılıklarını giderek azaltacaklarını ifade etmişti. 

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...