13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Gündem Türkiye Sputnik V aşısına acil kullanma onay verdi

Türkiye Sputnik V aşısına acil kullanma onay verdi

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yaptığı inceleme ve değerlendirmeler sonunda Sputnik V aşısının acil kullanımına onay verdiğini Sağlık Bakanı FahrettinKoca duyurdu.

Rusya’dan açıklama

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, konu hakkında yaptığı açıklamada Türkiye’nin Rus Sputnik V aşısını onaylayan 63 ülke olduğunu açıkladı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) , Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın ülkede koronavirüse karşı Rus Sputnik V aşısını tescil ettirdiğini duyurdu.

Aşı, Türkiye’de acil kullanım yetkilendirme prosedürü (EUA) kapsamında tescil edilmiştir.

Türkiye, Sputnik V kullanımına izin veren 63. ülke oldu.

Sputnik V’in kullanımına izin verilen ülkelerin toplam nüfusu 3,2 milyarı aştı.

Bazı ülkelerde yapılan aşılama sonrası araştırmalar, Sputnik V’in koronavirüse karşı en güvenli ve en etkili aşı olduğunu göstermektedir.

Sputnik V, ülkeler tarafından verilen onay sayısı bakımından küresel olarak koronavirüs aşıları arasında ikinci sırada yer alıyor.

RDIF, daha önce Türkiye’deki Viscoran İlaç ilaç şirketi ile Sputnik V’in ülkede üretimi konusunda işbirliği yapmak için bir anlaşmaya vardı. Viscoran İlaç, ürünün yerlileştirilmesi için gerekli çalışmaları yapmış ve önümüzdeki aylarda çeşitli tesislerde yurt içinde üretime başlamayı hedeflemektedir.

Sputnik V, bugüne kadar Rusya, Beyaz Rusya, Arjantin, Bolivya, Sırbistan, Cezayir, Filistin, Venezuela, Paraguay, Türkmenistan, Macaristan, BAE, İran, Gine Cumhuriyeti, Tunus, Ermenistan, Meksika, Nikaragua, Lübnan, Myanmar, Pakistan, Moğolistan, Bahreyn, Karadağ, Saint Vincent ve Grenadinler, Kazakistan, Özbekistan, Gabon, San-Marino, Gana, Suriye, Kırgızistan, Guyana, Mısır, Honduras, Guatemala, Moldova Slovakya, Angola, Kongo Cumhuriyeti, Cibuti, Sri Lanka, Laos, Irak, Kuzey Makedonya, Kenya, Fas, Ürdün, Namibya, Azerbaycan, Filipinler, Kamerun, Seyşeller, Mauritius, Vietnam, Antigua ve Barbuda, Mali, Panama, Hindistan, Nepal ve Bangladeş.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...