13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rus bankalarından rekor kar

Rus bankalarından rekor kar

Bu yılın mart ayında Rus bankalarının elde ettiği karlar son dokuz yılın rekorunu kırdı.

Rusya Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinde yayınladığı raporun sonuçlarına göre, Rusya’da bankacılık sektörünün mart ayında toplam karının 205 milyar ruble olarak gerçekleştiği açıklandı.

Rus bankalarının karı bir önceki yıla göre yüzde 7,8 oranlarında artarken,168 milyar rublelik şubat ayı karlılıklarının da yüzde 22 üstünde tamamladı.

1 Nisan’dan itibaren Merkez Bankası tarafından pandemiyle mücadele tedbirleri bağlamındaki desteklerin sona ermesine rağmen, olası kredi zararları için rezerv yaratma açısından 2012’den bu yana rekor karlılık oranlarına ulaşıldığı da ifade edildi.

Rusya Merkez Bankası, bankaların rezerv biriktirmek zorunda kalacağını ve bunun da ek maliyetlerle birlikte karların düşmesine yol açacağını düşünen uzmanların aksine, çoğu bankanın önceden rezerv yarattığını ve bunun da karlarda dalgalanmaları önlemeyi mümkün kıldığını belirtti.

Bu yılın ilk çeyreğinde (Ocak-Mart) yerli bankalar 578 milyar ruble kar elde etti. Bu rakamlar da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9’luk bir artış anlamına geliyor.

Merkez Bankası raporu, karlarda meydana gelen yükselişin ana nedenlerinin 70 milyar rubleye yaklaşan net faiz kazancıyla 36 milyar rublelik banka komisyonlarından meydana geldiğini vurguladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...