13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya'da elektronik pasaport verilmesi için planlanan tarih açıklandı

Rusya’da elektronik pasaport verilmesi için planlanan tarih açıklandı

Rusya İçişleri Bakanlığı, elektronik veri taşıyıcısı içeren plastik bir kart şeklinde olan elektronik pasaport verme süreci ile ilgili açıklama yaptı. 

Açıklamaya göre yeni tip pasaportların Moskova’da verilmesi için planlanan tarih 1 Aralık 2021 olarak belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Rusya’nın diğer bölgelerinde ise teknik hazırlık göz önüne alındığında en geç 1 Temmuz 2023 tarihine kadar pasaportlar hizmete sunulacak.” denildi.

Açıklamada aynı zamanda verilen yeni pasaport sayısının, onları almak isteyen vatandaşların sayısına bağlı olacağı kaydedildi. İlk aşamada sayıları en az 100 bin olacak. 

Elektronik veri taşıyıcısı, 14 yaşından büyük gönüllü olan vatandaşlara verilecek. Ancak bunun öncelik sırası olmayacak. Kartların verilmesi sürecinin kağıt pasaportlardan farkı yalnızca dijital fotoğrafın olması ve iki parmak izinin taranması olacak.

Elektronik pasaport, banka kartı büyüklüğünde plastik bir kart olacak. Vatandaş verileri doğrudan üzerinde bulunacak. Kartın Rus yapımı bir taşıyıcısı olacak ve üstünde vatandaşın kayıtlı olduğu adres, medeni durumu ve çocukları ile ilgili veriler yer alacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...