10 Nisan 2021
Ana Sayfa Gündem Rus Virolog’dan Türkiye’ye tatile gideceklere COVID-19 uyarısı

Rus Virolog’dan Türkiye’ye tatile gideceklere COVID-19 uyarısı

Rus virolog, Rus aşısı ile aşılananların Türkiye dahil istediği ülkede güvenli bir şekilde tatil yapabileceklerini söyledi.

Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gemaleya Ulusal Araştırma Merkezi viroloğu Viktor Zuyev, dünyaya yayılan yeni koronavirüs türlerinin farklılığının yayılma hızı olduğunu, ancak COVID-19’a karşı Rus aşıları ile aşılanan turistlerin seyahat etmekten korkmayabileceklerini belirtti.

Türkiye’de artan enfeksiyon tehdidi hakkındaki bilgileri analiz eden Zuyev, “Tüm bu türler daha bulaşıcıdır. Ne İngiltere ne de Güney Afrika türünün bulaşma hızında daha henüz bir fark bulunamadı.” şeklinde konuştu.

Virolog aynı zamanda Rusya’da geliştirilen tüm aşıların tespit edilen tüm mutasyonları “kapsadığını” vurguladı ve “Bizim aşımız bu mutasyonlardan koruyor. Eğer aşı yaptırdıysanız Türkiye dahil istediğiniz yere gidebilirsiniz. Aşı olduysanız antikorlarınız var demektir. Bu yüzden gidin, dinlenin ve eğlenin.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüse karşı Rus aşıları 

Rusya’da toplu aşılama ocak ayında başladı. Rusya’da koronavirüse karşı kaydı gerçekleştirilen üç aşı bulunuyor. Bunlardan ilki olan Sputnik V, Gamaleya Merkezi  ve Rusya Doğrudan Yatırım Fonu( RDIF )  tarafından geliştirildi ve dünayada koronavirüse karşı kayıt ettirilen ilk aşı olarak kayıtlara geçti.

İkincisi aşı ise EpiVacCorona (EkiVakKorona) aşısı. Bu aşı ise Vektör Merkezi tarafından geliştirildi. Bu aşı özellikle 60 yaş üzerindeki insanlarda gösterdiği yüksek etkinlik oranları ile dikkat çekiyor. 

Üçüncü aşı ise KoviVac (KoviVak) isimli aşı. Bu aşı da geçtiğimiz günlerde paketleme işlemleri yapılarak kullanıma resmen sokuldu. KoviVak Rusya Bilimler Akedemisi Çumakov Merkezi tarafından yapıldı. Bu aşı diğer ilk iki aşının tersine inaktif bir aşı olması ile dikkat çekiyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...