10 Nisan 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya, çay ve kahve ihracatını üçte bir oranında artırdı

Rusya, çay ve kahve ihracatını üçte bir oranında artırdı

Rusya, geçtiğimiz yıl yurtdışına çay ve kahve ihracatını üçte bir oranında artırdı ve 2019’a oranla yüzde 32 artırarak 73 bin ton olarak gerçekleştirdi.

Rusya Tarım Bakanlığına bağlı Federal Tarım İhracatı Geliştirme Merkezi Agroexport tarafından yapılan açıklamaya göre, ülke, 2020’de dış pazarlara 73 bin ton çay ve kahve tedarik etti. 2019 yılına göre yüzde 32 daha fazla oranda yapılan çay ve kahve ihracat hacmi de yüzde 30 büyüyerek rakamsal olarak 350 milyon dolara yükseldi.

Uzmanlar, geçtiğimiz yıl en büyük ihracat oranı değişimlerinin Rusya’dan yurtdışına kahve satışlarında görüldüğünü bildirdi. Agroexport verilerine göre, öğütülmüş kahve ve kahve çekirdeği ihracatları yüzde 50 oranlarında artarak 12 bin ton hacme ulaşırken, parasal bazda da yüzde 33 artarak 51 milyon dolara çıktı. Hazır kahve ve benzeri ürünlerin ihracatı ise yüzde 47 arttı. Hacim olarak 40 bin tona ulaşan hazır kahve ihracatı parasal bazda yüzde 52 artış ile 194 milyon dolar değerlerine ulaştı.

Rusya’nın çay ihracatı geçtiğimiz yıl yüzde 3,4 oranlarında artışla parasal bazda 106 milyon dolara yükseldi. Rusya’dan 2020 çay ihracat hacimleri de 21 bin tona çıktı.

Rusya’nın çay ihracatındaki artışın büyük ölçüde yeşil çay satışlarıyla gerçekleştiğini belirten uzmanlar, yeşil çay ihracatı yüzde 19 artışla 3.1 ton hacimle parasal değerde 17 milyon dolara yükseldi. Geçtiğimiz yıl Rusya’nın yeşil çay ihracatındaki artış, 2019 yılına göre yüzde 8,6 olarak kaydedildi. Ülkenin siyah çay ihracatı ise 2019 yılına göre yüzde birden fazla artarak 17 bin ton ile parasal olarak 89 milyon dolara yükseldi.

Agroexport’a göre, 2020 yılında Rusya’da üretilen çay ve kahve ürünleri 60’tan fazla ülkeye ihraç edildi. Rusya’da üretilen kahvenin en büyük alıcıları ise komşu ülkeler. Beyaz Rusya, Kazakistan ve Ukrayna, Rusya’nın kahve ihracatında önemli bir yer tutuyor. 

Beyaz Rusya’ya yapılan kahve ihracatı, geçtiğimiz yıl yüzde 79 artarak 19 bin tona ulaşırken parasal bazda da yüzde 88 artarak 83 milyon dolara ulaştı. Kazakistan’a kahve ihracatı ise geçtiğimiz yıl yüzde 8,3 artarak 7,2 ton olarak kaydedildi. Kazakistan’a kahve ihracatı parasal bazda ise yüzde 8,3 büyümeyle 32 milyon dolara ulaştı. Ukrayna’ya yapılan kahve ticareti ise geçtiğimiz yıl yüzde 23 artışla 3,5 ton oldu. Parasal bazda da yüzde 47 artarak 30 milyon dolara yükseldi.

Rusya’dan Türkiye’ye kahve ihracatı 6 kat arttı

Kahve ihracatı yapılan diğer ülkeler arasında, ihracat hacimleri geçtiğimiz yıl yüzde 21 artışla 12 milyon dolara ulaşan İsrail, ihracat hacimlerinin 8,3 milyon dolarla 94 kat arttığı Amerika Birleşik Devletleri bulunuyor. Rusya’nın Türkiye’ye geçtiğimiz sene yaptığı kahve ihracatı da 2019 yılına göre tam 6 kat arttı.  Agroexport’a göre, Rusya’nın Türkiye’ye yaptığı kahve ihracatı rakamları 3,5 milyon dolara ulaştı.

Rusya’nın çay ihracatının büyük bölümünü de komşu ülkeler oluşturuyor. Beyaz Rusya, Rusya’dan geçtiğimiz yıl yüzde 6,3 artışla 5,1 ton çay ithal etti. Beyaz Rusya’ya yapılan çay ihracatının parasal bazda 9,6 oranlarında yükselerek 28 milyon dolara ulaştığı açıklandı. Bununla birlikte Kazakistan’a geçtiğimiz yıl 4,5 bin ton (17 milyon dolar), Ukrayna’ya ise 2,5 bin ton (15 milyon dolar) çay ihracatı yapıldı.

Diğer ülkeler arasında geçtiğimiz yıl Rusya’nın çay ihracatı yaptığı ilk 10 ülkeler arasında ayrıca İsrail (3 milyon dolar), Katar (2,9 milyon dolar), Letonya (2,8 milyon dolar) ve Almanya (2, 5 milyon dolar) bulunuyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...