10 Nisan 2021
Ana Sayfa Ekonomi Mişustin’den bölgelere 1 milyar ruble daha

Mişustin’den bölgelere 1 milyar ruble daha

Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin, bölgelerde üretim yapan sanayi işletmelerinin modernizasyonu için 1 milyar ruble tahsis edilmesine ilişkin yeni kararnameyi imzaladı.

Yeni kararname ile Rusya’daki bölgelerde uygulanan endüstriyel kalkınma programlarının finanse etmek için 1 milyar ruble tahsis edilecek.

Hükümet basın servisi tarafından yapılan açıklamada, devlet bütçesinden ayrılacak desteklerin Rusya Federasyonu’nun 25 farklı bölgesine dağıtılacağı bildirildi. Destek sağlanacak bölgeler arasında Altay ve Çuvaşya, Kuzbass ile birlikte Novosibirsk ve Pskov bölgeleri de bulunuyor.

Destek yatırım projelerine

Desteklerin sanayi sektörünü modernize etmek için yatırım projelerine gideceği belirtilen açıklamada, sanayi işletmelerinin özellikle leasing yoluyla yeni ekipman satın alımlarının sübvanse edilmesi ve işletmelerin kira ödemeleri yardımı sağlanacağı belirtildi. Bununla birlikte sanayi alanlarında elektrik ve su harcamalarının karşılanması da öngörülüyor.

Endüstriyel kalkınma programıyla hükümet tarafından uygulanan sübvansiyonlarda işletmenin istihdamı artırması koşulları aranıyor.  Endüstriyel gelişimi artırması hedeflenen devlet finansmanında, aynı zamanda özel yatırımcıların üretime destek olması şartı da aranıyor.

Hükümet yetkilileri, verilen devlet destekleriyle maliyetlerin düşmesiyle sanayi sektöründeki üretim kapasitelerinin artırılacağını umut ettiklerini belirtti.  Aynı zamanda yatırım faaliyetlerinin canlandırılacağını uman hükümet, Rus sanayicileri arasında da rekabet gücünün artacağını tahmin ediyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...