10 Nisan 2021
Ana Sayfa Yerel Tarım Bakanlığı, Rusya'daki şeker sorununa el koydu

Tarım Bakanlığı, Rusya’daki şeker sorununa el koydu

Rusya’da baş gösteren şeker sorununa Tarım Bakanlığı el koydu; Toptan şeker satışı ve dağıtımı kontrol altına alınacak.

Yakın zamanda perakende zincirlerinin şeker üreticilerinden şeker alamadıklarını bildirmesiyle harekete geçen Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı, toptan şeker satışları ve dağıtımını kontrol etmek için kolları sıvadı.

Bakanlık yetkililerinin yaptığı açıklamada, bundan böyle artık her şeker fabrikasına üretim kotaları koyacaklarını, aynı zamanda satış ve dağıtım kanallarını da kontrol edecekleri bildirdi. Bakanlık tarafından uygulanacak kontrol sistemiyle şeker üreticileri, kendileri için verilen üretim hacmi kotasına uygun hacimlerde üretim yapacak. 

Bölgelerdeki şeker ihtiyaçları ile taleplere uygun üretim hacmini sürekli inceleyecek olan Tarım Bakanlığı, şeker üreticilerinin üretimde yanlış yol izlediğini savundu.

Bakanlık yetkilileri, şeker fabrikalarının bugüne kadar üretim sürecinde perakendecilerin taleplerini dikkate almadığını belirterek, fabrikaların kendi üretim alışkanlıklarının pazarın ihtiyaçlarını karşılayamadığını vurguladı.

Talepler dikkate alınacak

Rusya Tarım Bakanlığı, hazırladığı yeni çalışmayla şeker fabrikaları tarafından büyük ve bölgesel perakende zincirlerinden gelen verilere göre tüm ülkedeki taleplerin dikkate alınacağını bildirdi. Bununla birlikte bu çalışmada zincir dışı orta ve küçük marketlerin de şeker talepleri verilere dahil edilecek.

Uzmanlar, bakanlık tarafından uygulamaya konacak yeni şeker dağıtım sistemi sayesinde, hükümetin şeker fabrikalarına sunduğu sübvansiyonların da doğru adreslere gideceğini belirtiyor. Tarım Bakanlığı’nın hem şeker üretiminde hem de dağıtımında rol oynayacağının altını çizen uzmanlar, şeker fabrikalarına verilecek devlet desteklerinin şeffaflaşacağını vurguladı.

Geçtiğimiz yılın aralık ayında artan gıda fiyatlarına karşı hükümet, fiyatları nisan ayına kadar sabitlemek için üreticiler ve perakende zincirleri ile anlaşmalar yapmıştı. Bununla birlikte, beyaz şeker üreticilerinin toptan satışlarında, şeker üretimini artırması şartıyla 6 ay boyunca federal bütçeden kilogram başına beş ruble sübvansiyon sağlanması kararı alınmıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...