10 Nisan 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya’da ikinci el otomobil fiyatları yükseldi

Rusya’da ikinci el otomobil fiyatları yükseldi

Rusya’da ikinci el otomobil fiyatları önceki yıllara göre artış gösterirken bazı ikinci el otomobil fiyatları bir kaç yıl önceki aynı marka ve modelin sıfırından bile pahalı duruma geldi.

Otomobil meraklıları arasında en popüler web sitelerden biri olan Avto.ru’nun geçmiş yıllardaki verileri birleştirerek yaptığı araştırma sonuçlarına göre, kullanılmış otomobillerin fiyatlarında artış meydana geldiği gözlemlendi.

Yıl içerisinde sıfır km araçlardaki fiyat artışlarının da arttığını belirten Avto.ru uzmanları, şu an beş yıl önce alınan Kia Picanto hatchback otomobilin ikinci el fiyatının 2017’deki sıfır km satış fiyatından yüzde 6 daha pahalıya geldiğini ifade etti. 

Mazda CX-5’in ikinci el fiyatının da otomobilin 5 yıl önce sıfır km satış fiyatından yüzde 5 daha fazla olduğunu belirten uzmanlar, bununla birlikte Renault Sandero, Toyota Hilux ve Land Cruiser Prado’da yüzde 4, Hyundai Creta’da ise yüzde iki arttığını vurguladı.

Ülkede birçok otomobil bayisine sahip olan AVTODOM Kullanılmış Otomobil Satışları Genel Müdür Yardımcısı Vladislav Khainovsky, bu durumun pazarın tamamen değişmesinden kaynaklandığını belirtti. 2017’de bayilerin öncelikle sıfır km araç satmaya yöneldiğini, bu sayede satış planlarını yerine getirerek ek gelir elde ettiklerini ifade eden Khainovsky,2020’de, yüksek döviz kurları, yüksek KDV ve diğer vergilerle birlikte Rusya otomobil pazarının yön değiştirdiğini söyledi.

Daha önce, Mart ayında Rusya’da 20 otomobil markasının fiyatlarında artış kaydedildiği bildirilmişti. İç pazara sunulan modeller arasında, Peugeot 408 yüzde 7,9 artışla en çok fiyatı yükselen binek araçlar içinde yer aldı.(100 bin ruble artış)

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...