3 Mart 2021
Ana Sayfa Yerel Çalışma Bakanlığı, erken emeklilik hesaplamasını değiştirmeyi düşünüyor

Çalışma Bakanlığı, erken emeklilik hesaplamasını değiştirmeyi düşünüyor

Rusya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, belirli meslek türleri için hizmet süresi hesaplanmasında değişikliği öngören ve erken emeklilik fırsatı sağlayacak yasa tasarısı üzerine çalışıldığını açıkladı.

Üzerinde çalışılan yasa tasarısı, mesleki eğitim kursları alması gereken çalışan gruplarını kapsayacak iş alanlarını etkileyecek.

Yapılan açıklamaya göre, hazırlanan yasa tasarısında mesleki eğitim kurslarına katılan çalışanların özlük haklarının ve ücretlerinin işverenler tarafından korununması ve zorunlu emeklilik sigortası katkı paylarının ödenmeye devam edilmesi durumunda eğitim sürelerinin de toplam emeklilik hizmet süresine dahil edilmesi öneriliyor.

Şu anki yasaya göre mesleki eğitim kurslarına katılan çalışanların eğitim süreleri erken emeklilik için gerekli olan toplam emeklilik süresine dahil edilmiyor.

Kimler etkilenecek

Erken emekliliğe fırsat tanıyacak olan bu değişiklikler, sağlık çalışanlarını, eğitimcileri, toplu taşıma çalışanlarını ve çalışırken mesleki eğitim kurslarına katılması zorunlu olan diğer mesleklerin temsilcilerini etkileyecek.

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ekim 2018’de emeklilik sisteminin iyileştirilmesine ilişkin imzaladığı kararnameye göre 2019’dan itibaren, emeklilik yaşının beş yıla kadar kademeli olarak artması hedefleniyor. Yasaya göre Rusya’da yaş haddinden emeklilik şartı erkekler için 65, kadınlar için 60  yaş olarak belirlendi.

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’da, hükümet  emeklilik yaşının kademeli olarak erkekler için 65’e ve kadınlar için 63’e yükseltilmesi önermiş, ancak vatandaşlardan gelen tepki üzerine Rusya Devlet Başkanı Putin, duruma müdahale etmiş ve Ağustos ayı sonunda bu reformun yumuşaltılmasını önermişti. Sonrasında kabul edilen yasa tasarısında kadınlar için bu rakam 60’a indirildi.

An itibariyle Rusya’da belirli alanlardaki meslek sahipleri erken emeklilik şansına sahip. Bu meslek grupları arasında sağlık ve eğitim hizmetleri çalışanları ile birlikte toplu taşıma hizmeti veren sektörler bulunuyor. Bununla birlikte mevzuata göre emeklilik hakkı, prim gün sayısıyla hesaplanırken yalnızca işveren tarafından sosyal güvenlik destek priminin ödendiği ayları kapsıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Peskov, Batı yaptırımlarına yanıt verdi

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün Washington tarafından alınan Rusya’ya her türlü yardımın durdurulması kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD'den Rusya'ya yapılan herhangi...

Rus uzman, Batı’nın Rusya’ya yaptırımlarının etkisini açıkladı

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RIAC) Program Direktörü İvan Timofeyev yaptığı açıklamada, Rusyanın son ABD ve AB yaptırımlarına yanıt olarak, Amerikan ve Avrupa kolluk...

Rusya’da hizmet sektörü PMI şubatta geriledi

Rusya'da hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), geçen ay 0,5 puanlık azalışla 52,2 değerine geriledi.Uluslararası finansal araştırma kuruluşu...

Pandemi sürecinde işverenlerin yüzde 60’ı işçi bulamadı

Rus işverenlerin yüzde 60'ından fazlası pandemi sırasında işçi açığı ile karşı karşıya kaldıklarını belirttiler.Rabota.ru iş bulma servisinin verilerine...