3 Mart 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusların yarısı, evine yakın olmak için daha düşük maaşa razı

Rusların yarısı, evine yakın olmak için daha düşük maaşa razı

Yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre Rusların neredeyse yarısı, aldığı maaşın yarısına evine yakın bir iş yerinde çalışmaya razı.

SuperJob tarafından yapılan bir ankete göre, çalışan ve iş arayan neredeyse her iki rustan biri (yüzde 48) evine yarım saat yürüyüş mesafesine yakın işlerde çalışmaya ve daha düşük ücret almaya razı olduğunu belirtti.

Ankete katılan katılımcıların dörtte birinden fazlası (yüzde 26) evlerine yakın işlerde çalışmak için maaş beklentilerinden yüzde 5 oranında vazgeçebileceğini, diğer yüzde 14’lük kısım da beklentilerinden yüzde 10 daha az maaş almaya razı olduklarını gösterdi. Ankete yanıt veren katılımcıların yüzde 3’ü de evlerine yakınlık uğruna beklentilerinden yüzde 15 ila 20 daha az maaş almaya hazır olduklarını belirtti.

Superjob tarafından gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre; katılımcıların yüzde 2’si, işyerlerinin evlerine yakın olması durumunda arzu ettikleri maaşın dörtte birine razı olduklarını ifade etti.

Katılımcılarının yüzde 37’si ise işten eve yakınlık uğruna daha düşük maaş almayı kabul etmediğini belirtti.

Eve yakın olmak uğruna maaşının düşürülmesini kabul etmeyenlerin yüzde 38’lik kısmını erkekler oluştururken, ankete olumsuz yanıt veren katılımcılar arasında kadınların oranı yüzde 35 olduğu görüldü.

Yapılan ankete katılanların yüzde 15’lik kısmın ise kararsız olduğu belirtildi.

Rusya’nın en büyük insan kaynakları ve kariyer sitesi olan Superjob tarafından 12- 18 Şubat tarihleri arasında yapılan anket, çalışmaya uygun nüfüsu temsil eden 18 yaş ve üzeri 1600 kişinin katılımıyla Rusya’nın 443 farklı yerleşim yerinde gerçekleştirildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Peskov, Batı yaptırımlarına yanıt verdi

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün Washington tarafından alınan Rusya’ya her türlü yardımın durdurulması kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD'den Rusya'ya yapılan herhangi...

Rus uzman, Batı’nın Rusya’ya yaptırımlarının etkisini açıkladı

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RIAC) Program Direktörü İvan Timofeyev yaptığı açıklamada, Rusyanın son ABD ve AB yaptırımlarına yanıt olarak, Amerikan ve Avrupa kolluk...

Rusya’da hizmet sektörü PMI şubatta geriledi

Rusya'da hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), geçen ay 0,5 puanlık azalışla 52,2 değerine geriledi.Uluslararası finansal araştırma kuruluşu...

Pandemi sürecinde işverenlerin yüzde 60’ı işçi bulamadı

Rus işverenlerin yüzde 60'ından fazlası pandemi sırasında işçi açığı ile karşı karşıya kaldıklarını belirttiler.Rabota.ru iş bulma servisinin verilerine...