1 Mart 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rus piyasaları değer kaybetti

Rus piyasaları değer kaybetti

Rus piyasaları düşüşe geçerek değer kaybetti. Ruble ve Rus borsası, Rusya’ya yönelik yeni ABD yaptırım riskleri karşısında geriledi.

Rus rublesi ve borsası, petrol fiyatlarındaki gerileme ve ABD’deki yeni yönetimin Rusya’ya yönelik yaptırım uygulama risklerinin artmasıyla haftanın son gününde düşüşe geçti. 

Ruble, döviz karşısında değer kaybetti

Brent petrolün varil fiyatının 55 doların altına inmesiyle, dolar/ruble paritesi yüzde 1,5 artarak 74,9 seviyesine, avro/ruble paritesi de yüzde 1,5 yükselişle 91,2’ye çıktı.

MICEX yüzde 1,6 düştü

Moskova Borsası (MICEX), günün ilk yarısında yüzde 1,6 değer kaybederek 3.368 puana, RTS endeksi de yüzde 3’ün üzerinde azalarak 1.417 puana geriledi. 

Analistler, petrol fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra, ABD’de göreve gelen yeni yönetimin Rusya’ya yönelik yaptırım uygulama risklerinin artmasının Rus piyasalarında endişeye sebep olduğunu belirtti. Konuyla ilgili haber akışının Rus piyasaları ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacağını ifade etti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Mishustin, yeni bir ayrıcalıklı destek kredisi programını onayladı

Bakanlar Kurulu'nun basın servisi yaptığı açıklamada Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin'in pandemiden en çok etkilenen sektörlerden girişimcileri desteklemek için 7,7 milyar ruble tutarında...

Gazprom’un doğal gaz üretimi ve ihracatı ocak-şubat döneminde yükseldi

Rus enerji şirketi Gazprom, doğal gaz üretiminin yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 artarak 89,9 milyar metreküp,...

Kremlin de duyurdu: Putin ile Erdoğan online temel atacak

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Akkuyu Nükleer Santrali'nin 3. ünitesinin temel atma törenin online formatta gerçekleştirileceğini...

Rusya Twitter’ı “Rus yasalarını kasten ihlal etmekle” suçladı

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), sosyal medya sitesi Twitter’ı Rusya’nın yasalarını kasıtlı bir şekilde ihlal etmekle suçladı.