26 Kasım 2020
Ana Sayfa Gündem Rusya’da, ırkçı internet sitelerine yaptırım uygulanacak

Rusya’da, ırkçı internet sitelerine yaptırım uygulanacak

Rusya’da ırkçı internet sitelerine yaptırım uygulanacağı belirtildi. Konu ile ilgili Devlet Duması’na yasa tasarısı sunuldu. Tasarıya göre, Rus vatandaşlarına karşı dini, ırkçı yayın yapan yabancı sitelere yaptırım ya da sansür uygulanacak.

Devlet Duması’na sunulan yasa tasarısında,  Rus vatandaşlarına karşı  dini, mesleki, milliyeti gibi hassas konuları ele alan yabancı medya kuruluşlarına, Rusya Federasyonu, yaptırım veya sansür uygulayıp erişimi engelleyecek.

Ne gibi yaptırımlar uygulanacak?

Yasa tasarısı bugün Devlet Duması’na sunuldu. Tasarıda yaptırım olarak, yabancı sitelerin erişiminin engellenmesi, idari para cezası veya site trafiğinin yavaşlatılması gibi seçenekler mevcut.

Mevcut yasa geliştirilecek

Ayrıca, Devlet Duması’ndaki “Rusya Federasyonu Vatandaşlarının Temel İnsan Hakları ve Özgürlükleri İhlallerine Karışan Kişiler Üzerindeki Önlemlerine Dair” adlı yasasının geliştirilmesi önerildi. Rusya Federasyonu’ndaki diğer milletlerin kendi dillerinde veya Rusça olarak ırkları, dini ve milliyetleri kötüleyecek olan paylaşımlar için yasanın geliştirilmesi istendi.  

Böyle bir kaynağın sahibi, sosyal açıdan önemli bilgilerin Rusya Federasyonu topraklarındaki internet kullanıcıları tarafından yayılmasını kısıtlaması durumunda, temel hak ve özgürlüklerin ihlaline karışmış olarak kabul edilecek.

Tasarıya göre, olabilecek yaptırımlar, “ milliyet, dil, köken, mülkiyet ve resmi statü, meslek, ikamet ve iş yeri, dine karşı tutum ve benzeri ırkçı internet site kaynaklarına erişim kısıtlama, idari yaptırım veya sansür yani erişimi engelleme  ile karşı karşıya kalacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Kremlin, toplu aşılama için tarih verdi

Kremlin, Rusya'da toplu aşılama ile ilgili tarih verdi. Sözcü Peskov yaptığı açıklamada, koronavirüse karşı aşılamanın yeni yıldan önce yapılabileceğini bildirdi.

Rus spot gazını, Türkiye’ye Engie temin edecek

Rusya'dan Türkiye'ye  ithal edilecek ilk spot boru gazını, Engie Enerji Ticaret ve Pazarlama AŞ temin edecek.Rus enerji şirketi...

Tambov Toz Fabrikası, medikal eldiven üretecek

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın basın servisinin haberine göre,  Tambov Toz Fabrikası Mayıs 2021’den itibaren medikal eldiven üretimine başlayacak. Medikal eldiven üretimi için...

Moskova Ziraat Bankası’nda bayrak değişimi

Moskova Ziraat Bankası görev değişimi oldu. Genel Müdür Ahmet Cemal Yıldırım Karadağ’a atandı. Yerine, bankanın Genel Müdürlüğü’den görevli Nurullah Bakır atandı.