22 Ekim 2020
Ana Sayfa Yerel Rus Milletvekilinden Türkiye’ye Kırım çağrısı

Rus Milletvekilinden Türkiye’ye Kırım çağrısı

Rus milletvekilinden, Türkiye’ye Kırım çağrısı geldi. Duma Kırım milletvekili Andrey Kozenko “Türkiye’nin Kırım hakkında alabileceği tek doğru karar, seçim hakkını Kırımlılara bırakmaktır” dedi. 

Rusya Federasyonu Devlet Duması Kırım milletvekili Andrey Kozenko, Kırım konusunda Türkiye’nin tek doğru kararının Kırımlıların kendi kararlarını kabul etmek olacağını belirtti. 

“Erdoğan’ın Ukrayna’ya ve Kırım’a desteği”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 16 Ekim’de Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy ile görüştü ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunup, Kırım Tatarlarına Ukrayna ile birlikte yardım edeceğini bildirdi.

Kırım için ‘Doğru karar’ vurgusu

Milletvekili bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Türkiye gerçekten Kırım Tatarlarını sözle değil de hareketleri ile desteklemek istiyorsa, tek doğru karar Kırımların kendi kaderini belirleme hakkını tanımak, bu hakkı Kırım’da kalan ve Rus pasaportu alan bu halkın temsilcilerinin çoğunluğuna vermektir” ifadelerine yer verdi.

Kozenko, Türkiye ruhunun derinliklerinde Kırım’ı 1783’ten beri Rus bölgesi olarak kabul etmediğini iddia etti. Kozenko “Türkiye görünüşte Kırım Tatarlarına desteğini ifade ederek, aslında tamamen farklı hedefler peşinde koşuyor olabilir. Ama Kırım’ın hangi ülkeye ait olduğu sorunu çözüldü ve sonsuza kadar kapatıldı” diye konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Vektor müdüründen yeni salgın iddiası

Vektor müdüründen yeni salgın iddiası geldi. “Vektor” merkezi müdürü Rinat Maksyutov, birkaç yıl içinde daha büyük bir salgın olacağını öne sürdü.

Rusya’da aşı ve ilaçların koronavirüse karşı etkisi karşılaştırıldı

Gemaleya Ulusal Araştırma Merkezi, Rusya'da aşı ve ilaçların koronavirüse karşı etkisi karşılaştırdı. İlaçların aşıya alternatif olmadığı açıklandı.Rusya Federasyonu...

Korona olan sağlık çalışanlarına, sigortadan ödenen miktar açıklandı

Korona olan sağlık çalışanlarına, sigortadan ödenen miktar açıklandı. Enfekte olan doktorlar, 6 milyar 803 milyon ruble sigorta ödemesi aldı. Rusya...

Rus aşısının dünya pazarı hacmi, 100 milyar dolar

Devlet Başkanı Putin Rus aşısının dünya pazarındaki hacmi 100 milyar dolar olduğunu düşünüyoruz” açıklamasını yaptı. Putin, hükümetin sıkı karantina resjimi uygulama niyetinin...