28 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Puşkov: Türkiye, Rusya'nın yakın müttefiki değil

Puşkov: Türkiye, Rusya’nın yakın müttefiki değil

Rus Senatör Aleksey Puşkov “Türkiye, Rusya’nın müttefiki değil” açıklamasını yaptı. Puşkov, açıklamasını, Türkiye’nin Kırım’ı Rusya toprağı olarak tanımamasına dayandırdı.

Rus Senatör Aleksey Puşkov, Türk lider Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırım’ın Rusya toprağı olarak tanınmaması konusundaki açıklamasının, Moskova ve Ankara’nın stratejik ortak olmadığını gösterdiğini söyledi.

“Erdoğan’ın kendi gündemi var”

Senatör bu konu hakkında yaptığı açıklamada “ Zelenskiy ile görüşmelerin ardından Erdoğan, Ukrayna ile birlikte ‘Kırım Tatarlarını destekleme’ sözü verdi. Erdoğan’ın kendi gündemi var. Herhangi bir “müttefiklik” konuşulamaz bile” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye ve Rusya aynı alanlarda faaliyet gösteriyor”

Senatör aynı zamanda, büyük bir Avrasya gücü olarak Rusya’nın ve bir Orta Doğu ve Akdeniz gücü olarak Türkiye’nin kesişen alanlarda faaliyet gösterdiğini ve bu da ortaklığı mümkün kıldığını belirterek açıklamalarında “Ankara-Moskova ilişkilerini Türkiye-Ukrayna temasları ile karşılaştırmak da yanlış. Kiev ve Ankara sadece turizm, Karadeniz ve Kırım temasıyla bağlantılı. Ukrayna, yalnızca Rusya’ya coğrafi yakınlığı ve onu Rusya’ya karşı kullanma kabiliyeti nedeniyle değerli olan istikrarsız bir elit tabakaya sahip bağımlı bir ülke. Akdeniz, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney Kafkasya ve Türkiye için önemli olan diğer bölgelerde Ukrayna herhangi bir rol oynamıyor” dedi.

Erdoğan 16 Ekim’de Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy ile görüştü ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korudu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın Türkiye’den ‘Suriye isteği’

Rusya’nın Türkiye’den, Suriye isteği oldu. Rusya, Türkiye'yi Suriye'deki teröristlerin ortadan kaldırılmasına yardım etmeye çağırdı.Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin...

Rusya eski başkan adayı Kovid-19’a yakalandı

Rusya eski başkan adayı gazeteci Kseniya Sobçak, Kovid-19’a yakalandı. Sobçak'ın koku alma duyusunu kaybettiği bildirildi.Moskova 24 TV kanalının...

Vergi artışının bütçeye getirisi açıklandı

Plehanov Rusya Ekonomi Üniversitesi uzmanlarına göre, vergi artışının bütçeye getirisi 2.6 tirlyon ruble olacak. Yeni vergiler 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

Moskova Metrosu’ndaki yolcu sayısı

Moskova Metrosu'ndaki yolcu sayısı, bir haftada yüzde 18 azaldı. Yolcu sayısı günlük 5.3 milyondan az oldu.Moskova Yönetimi Ulaştırma...