20 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem "Vektor" aşısının, kronik hastalıkları olanlara uygun olduğu açıklandı

“Vektor” aşısının, kronik hastalıkları olanlara uygun olduğu açıklandı

Rusya’nın geliştirdiği ‘Vektor’ aşısının, kronik hastalıkları olanlara uygun olduğu açıklandı.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisinin (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, Rospotrebnadzor “Vektor” Devlet Bilim Merkezi tarafından geliştirilen aşının, yaşlılar ve kronik hastalıkları olanlar için uygun olduğunu belirtti.

Aşıda, virüs parçası ve canlı protein yok

Popova yaptığı açıklamada “Vektor” bilim adamları tarafından oluşturulan aşının, kronik hastalıkları olan yaşlı insanlar için en uygun olduğuna inandıklarını söyledi. Popova “Bu sentetik bir aşıdır, içinde doğal canlı protein yoktur, virüsün hiçbir parçası yoktur” dedi.

Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova

Popova, aşının herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmadığını, bu durumun, hayvanlarda yapılan testlerin klinik öncesi aşamalarında ve gönüllülerle yapılan çalışmaların son aşamasında doğrulandığını sözlerine ekledi.

Rospotrebnadzor Başkanı açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Popova da aşı oldu

“Rospotrebnadzor ve Vektor Merkezi araştırmanın tüm aşamalarında sonuçları dikkatle izledik. Tek bir alerjik reaksiyon olmadı. Doğrusu bende aşılandım ve klinik araştırmalara katıldım. Mevsimsel alerjim var ve herhangi bir reaksiyonun olup olmayacağını hissetmek benim için önemliydi ve herhangi bir reaksiyon görülmedi.” 

EN ÇOK OKUNANLAR

Dünya genelinde vaka sayısı, koronavirüs kabusu artarak sürüyor

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı sayısı 40 milyon 657 bini aştı. Koronavirüs nedeniyle 1 milyon 123 bin 117 kişi...

Brent petrolün fiyatı düşüşünü sürdürdü

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.19 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,23 düşüşle 42,86 dolardan işlem gördü.Brent petrolün dün...

Ruslara, spor için vergi indirimi

Ruslara spor için kişisel gelir vergisi indirimi sağlanabileceği açıklandı. Vergi indiriminin Tasarlama Hukuk Komisyonu tarafından ele alındığı ifade edildi.

St. Petersburg’da restoranlara mesai kısıtlaması

St. Petersburg'da restoranlara mesai kısıtlaması geliyor. Ketteki restoranlar saat 23:00'te kapanacak.St. Petersburg'da restoranların mesai saatleri 23:00'e kadar...