25 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Rusya'da en sıcak eylül yaşandı

Rusya’da en sıcak eylül yaşandı

Rusya’da meteoroloji tarihinin en sıcak Eylül ayı yaşandı. Hava sıcaklıklarının eylül ayı ortalamasının 6 derece üstünde olduğu ifade edildi.

Rusya Federasyonu Hidrometeoroloji Merkezi Baş Uzmanı Marina Makarova, RIA Novosti’ye verdiği demeçte, Rusya meteoroloji tarihi boyunca ilk defa bu kadar sıcak bir Eylül ayı ile karşılaştık dedi. 

Makarova’nın açıklamasında, “ Rusya, 130 yılık Rus meteoroloji tarihinin  en sıcak Eylül ayını geçirdi. Eylül ayında sıcaklık birkaç bölge dışında tüm bölgelerde normalin üstündeydi.  En yüksek sıcaklık, mevsim normallerinin  5-6 derece üstünde, Avrasya’nın Kuzeyinde gözlendi. Novaya Zemlya’dan Tiksi’ye ( Yakutistan’ın Kuzey Doğusu, Krasnoyarsk Oblastının Kuzeyi coğrafyasında) eylül boyunca beklenen sıcaklık, ortalamanın 4 derece üstünde gerçekleşti. Ülkenin batı ve kuzeyinde ise beklenen sıcaklık, normal sıcaklığın 2 ila 3 derece yükseğindeydi” ifadelerine yer verdi.

Bu yılın Eylül ayında gerçekleşen anormal sıcaklığın sebebini, Rus bilim insanlarının araştırdığı açıklandı.  Makarova, “ Bu anormal sıcaklık, önümüzdeki  senede de   Eylül ayının sıcak olacağı anlamına gelmemektedir” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Kaza yapan Rus turist, hayatını kaybetti

Otostopla bindiği otomobil kaza yapan Rus turist, hayatını kaybetti.Antalya'nın Alanya ilçesinde otostopla bindikleri otomobilin kaza yapması sonucu,...

Çelyabinsk | Chelyabinsk | Rusya Şehirleri | Челябинск

Çelyabinsk | Chelyabinsk ,  Rusya Federasyonu'nun en büyük sanayi, ekonomi, kültür ve iş merkezlerinden birisi ve Rusya’nın nüfus bakımından en büyük yedinci...

Yevgeny Chizhov, Yasnaya Polyana Edebiyat Ödülü kazandı

Yazar Yevgeny Chizhov, bir bit pazarının sakinlerini konu alan Cennet Koleksiyoncusu romanıyla Çağdaş Rus Düzyazısı'nda Yasnaya Polyana Edebiyat Ödülü kazandı. Ödül töreni...

Bochkarev, koronavirüs aşısı olacak

Moskova İnşaat Departmanı Başkanı Andrey  Bochkarev, koronavirüs aşısı olacağını açıkladı. Başkan, departman çalışanlarına aşı olmaları çağrısında bulundu.