28 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rus ekonomisinde, pandemi nedeniyle "güçlü büyüme" beklenmiyor

Rus ekonomisinde, pandemi nedeniyle “güçlü büyüme” beklenmiyor

Rusya Sayıştay Başkanı Kudrin, Rus ekonomisinde, koronavirüs salgını nedeniyle, güçlü büyüme beklemediklerini açıkladı. Kudrin, gelecek yıla dair büyüme tahminlerinin aşağı çekildiğinin altını çizid..

Rusya Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 4 ila 5 küçüleceğini belirtti. Başkan Kudrin “Gelecek yıla dair büyüme tahminleri de aşağı yönlü revize edilecek. Özellikle kış dönemi ve ilk çeyrek, ekonomik büyüme açısından zorlu geçecek.” dedi.

Federasyon Konseyi’ne açıklama yaptı

Rusya’nın eski maliye bakanlarından Kudrin, Federasyon Konseyi’nde yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını ışığında ülke ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu.

“İkinci dalga hesaba katılmadı”

Bu yıla ilişkin belirlenen büyüme tahminlerinde ikinci Kovid-19 dalgasının hesaba katılmadığına işaret eden Kudrin, “Bu nedenle Rus ekonomisi, bu yıl resmi tahminlerden daha fazla küçülecek. Küçülme yaklaşık yüzde 4 ila 5 civarında olacak.” diye konuştu.

Rusya Federasyonu Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin
Rusya Federasyonu Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin

“Büyüme beklentileri aşağı yönlü revize edilecek”

Büyümeyle ilgili gelecek yıla ilişkin net bir tahmin yapılmadığını belirten Kudrin, “Gelecek yıla dair büyüme tahminleri de aşağı yönlü revize edilecek. Özellikle kış dönemi ve ilk çeyrek, ekonomik büyüme açısından zorlu geçecek.” dedi.

Rus ekonomisinde yıllık büyümenin 2013-2019’da beklenenden düşük gerçekleştiğini aktaran Kudrin, gelecek yıllara ilişkin güçlü bir büyüme beklemenin de “iyimserlik” olacağını söyledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Erdoğan ile Putin telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin telefon ile görüştü. İki lider başta Suriye olmak üzere, bölgesel meseleler...

Milletvekilinden okullar için korona önerisi

Devlet Duması Milletvekilinden okullar için korona önerisi geldi.  Vlasov, okul tatilinin 1 ay uzatılması önerisinde bulundu.Devlet Duması’nın ve...

Rusya Türkiye’ye mağlup etti

Kadın Futbol Avrupa Şampiyonası eleme maçından Rusya, Türkiye'yi 4-2 mağlup etti.Rusya, Moskova'da konuk ettiği Türkiye Kadın A Milli...

Rusya’da iflas prosedürü gündeme alındı

Rusya’da, Ekonomik Kalkınma  Bakanı Reşetnikov, ifla prosedürünün yeniden gündeme alınması gerektiğini dile getirdi.Bakan Reşetnikov toplumdaki “İflas ettiyse çaldı” anlayışının doğru olmadığını belirtti....