30 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Kremlin, Karabağ konusunda Azerbaycan ve Türkiye ile diyaloğu anlattı

Kremlin, Karabağ konusunda Azerbaycan ve Türkiye ile diyaloğu anlattı

Kremlin, Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan ve Türkiye ile diyaloğu ” Putin, Türkiye ve Azerbaycan cumhurbaşkanları  ile hiç görüşmedi” şeklinde açıkladı. Yapılan açıklamada, Putin’in, Ermenistan başbakanı ile 3 kez telefonla görüştüğünün altı çizildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başından beri Karabağ’daki çatışma ile ilgili Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile üç kez görüştüğünü , ancak Türkiye ve Azerbaycan cumhurbaşkanları Tayyip Erdoğan ve İlham Aliyev ile hiç görüşmediğim söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov

Diyalog eksik olmadı, ancak devlet başkanları görüşmedi

Peskov, Rusya’nın Dağlık Karabağ’daki çatışmayla ilgili olarak  Azerbaycan  veya  Türkiye ile  temaslarında bir eksiklik yaşanmadığını , diyalogun devam ettiğini, yüksek düzeyde olduğunu ve doğrudan devlet başkanları arasındaki telefon görüşmelerinin çalışma programlarına ve uygunluğuna bağlı olduğunu söyledi. 

Lavrov, taraflarla sürekli temas halinde

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov

Kremlin sözcüsü, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un hem Azerbaycan hem de Türkiye’den muadilleriyle sürekli temas halinde olduğunun da altını çizdi.

Rusya Devlet Başkanı’nın Basın Sözcüsü “Bu nedenle, Karabağ sorunu konusunda Rus-Ermeni diyalogu gibi Rusya-Türkiye ve Rusya-Azerbaycan diyalogu yüksek düzeyde ve süreklilik arz eden bir temelde yürütülmektedir” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da, QR kod sisteminin etkisi

Moskova’da, QR kod sisteminin etkisi “İşyerlerini kapatmayı önleyen bir faktör” olarak açıklandı.Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, QR kod...

Rusya’dan iki ülkeye daha, direkt uçuşlar başlayacak

Rusya’dan iki ülkeye  daha direkt uçuşlar başladı. Rusya sınırlarını kaldırarak, Dominik Cumhuriyeti ve Fas ile direkt uçuşlara  başlayacağını açıkladı.

Merkez Bankası’nın enflasyon açıklaması

Merkez Bankası’nın enflasyon açıklaması, beklentinin yüzde 4 olduğunu ancak enflasyon düşürücü faktörlerin  baskın olacağını bildirdi.Merkez Bankası Başkanı, Rusya'daki...

Sberbank’ın ruble dolar kuru tahmini

Sberbank, bu yıl ortalama yıllık ruble döviz kuru tahminini, önceki dolar başına 70-71 rubleden, dolar başına 71-73 rubleye düşürdü.