30 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem İflas moratoryumu süresi uzatıldı

İflas moratoryumu süresi uzatıldı

Rusya’da iflas moratoryumu süresi, başbakanlık kararnamesiyle 7 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldı. Kararnameye göre dış alacaklıların iflas prosedürlerinin uygulanmasına ve icra takibine izin verilmiyor.

Rusya hükümeti, pandemiden en çok etkilenen sektörlerdeki şirketler ve bireysel girişimciler için dış iflas üzerindeki moratoryumu 3 ay süreyle 7 Ocak 2021 tarihine kadar uzattı. Kararname, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin tarafından imzalandı.

İcra takipleri askıya alındı

Başbakanın kararnamesine göre, krizle mücadele önlemi olarak moratoryum, dış alacaklıların inisiyatifiyle iflas prosedürlerinin uygulanmasına izin vermiyor. Ayrıca moratoryum uygulanmadan önce ortaya çıkan cezalar için icra takibini askıya alıyor.

Pandemiden en çok etkilenen sektörler için geçerli

Rusya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, alacaklıların talebi üzerine iflas davalarının başlatılmasına ilişkin moratoryumun, yalnızca en çok etkilenen sektörler listesinde yer alan kuruluşlar ve bireysel girişimciler için geçerli olacağı belirtildi. Bu liste daha önce, özellikle hava ve karayolu taşımacılığı, spor, otel işletmeciliği, halka açık yemek hizmetleri, nüfusa ev hizmetleri sağlamaya yönelik faaliyetleri içeriyordu.

Hükümet Nisan 2020 tarihinde 6 Ekim 2020 tarihine kadar dış iflas için moratoryum uyguladı. Moratoryuma tabi halka açık şirketlerin çoğu, ilgili kısıtlamalardan kaçınmak için moratoryumu kabul etmedi.

Girişimcilerin yüzde 40’ında moratoryum etkisi

Eylül ortasında 517 bin tüzel kişi ve 1 milyon 610 bin bireysel girişimci moratoryumun etkisinde kaldı. Bu, Rusya Federasyonu’nda kayıtlı şirketlerin yaklaşık yedide biri ve bireysel girişimcilerin yaklaşık yüzde 40’ı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da izolasyon ihlalleri

Rusya’nın başkenti Moskova’da pandemi sürecinde izolasyon ihlalleri nedeniyle 113 bin  adet para cezası kesildiği açıkladı.Moskova Ana Kontrol Yönetimi...

Rusya Güvenlik Konseyi, Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü

Rusya Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı Putin’in başkanlığında Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü.Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Basın sözcüsü Dmitriy...

Rusya’da bölgelere 300 milyarlık ek destek

Rusya’da hükümet bölgelere 300 milyarlık ek destek verdi. Başbakan Mişustin, destek paketinin 200 milyar rublelik kısmının bölgelere gönderildiğini, kalan 100 milyarlık kısmın...

Rus sporcu Nurmagomedov’dan Macron’a ‘Provokasyon’ tepkisi

Rus sporcu Nurmagomedov'dan Macron'a provokasyon tepkisi geldi. Rus karma dövüş sanatları sporcusu Habib Nurmagomedov, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam karşıtı tutumuna tepki...