22 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da GSYİH yüzde 8 azaldı

Rusya’da GSYİH yüzde 8 azaldı

Rusya’da 2020 yılının ikinci  çeyreğindeki Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 8 azaldı.

Rosstat, 2020’nin ikinci çeyreğinde GSYİH’de yüzde 8’lik bir düşüş olduğunu açıkladı.

Rusya Federal İstatistik Servisinin (Rosstat) verilerine göre, Rusya’nın Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) 2020’nin ikinci çeyreğinde 2019’un ikinci çeyreğine göre yüzde 8 oranında azaldı. Rosstat, ülkenin GSYİH hacmini Nisan’dan Haziran’a kadar 23 trilyon 288 milyar ruble olarak tahmin ediyor.

Pandeminin ekonomiye etkisi

Rosstat tarafından yayınlanan verilere göre, maaşların GSYİH içindeki payı 2020’nin ikinci çeyreğinde yüzde 47,4’ten yüzde 54,6’ya yükseldi. Rosstat bunu, koronavirüsle mücadelede yer alan endüstrilerdeki nominal maaşların artmasına bağladı. Yurt içi nihai talep yüzde 13,3, nihai ürün ve hizmet tüketim harcamaları ise yüzde 15,6 oranında azaldı. Salgının platosuna düşen çeyrekte net ürün ve hizmet ihracatının payı yüzde 7,5’ten yüzde 4,2’ye düştü.

Hatırlanacağı üzere Ağustos ayında Rosstat, ikinci çeyrekte GSYİH’deki düşüşü geçici olarak yüzde 8,5 olarak tahmin etti ve Eylül başında tahminini yüzde 8’e yükseltti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Vektor müdüründen yeni salgın iddiası

Vektor müdüründen yeni salgın iddiası geldi. “Vektor” merkezi müdürü Rinat Maksyutov, birkaç yıl içinde daha büyük bir salgın olacağını öne sürdü.

Rusya’da aşı ve ilaçların koronavirüse karşı etkisi karşılaştırıldı

Gemaleya Ulusal Araştırma Merkezi, Rusya'da aşı ve ilaçların koronavirüse karşı etkisi karşılaştırdı. İlaçların aşıya alternatif olmadığı açıklandı.Rusya Federasyonu...

Korona olan sağlık çalışanlarına, sigortadan ödenen miktar açıklandı

Korona olan sağlık çalışanlarına, sigortadan ödenen miktar açıklandı. Enfekte olan doktorlar, 6 milyar 803 milyon ruble sigorta ödemesi aldı. Rusya...

Rus aşısının dünya pazarı hacmi, 100 milyar dolar

Devlet Başkanı Putin Rus aşısının dünya pazarındaki hacmi 100 milyar dolar olduğunu düşünüyoruz” açıklamasını yaptı. Putin, hükümetin sıkı karantina resjimi uygulama niyetinin...