29 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Putin ve Macron'dan Karabağ için ateşkes çağrısı

Putin ve Macron’dan Karabağ için ateşkes çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Rusya Devlet Başkanı Putin Dağlık Karabağ için taraflara ateşkes çağrısı yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Dağlık Karabağ konusunda telefonla görüştü. İki liderin taraflara ateşkeş çağrısı yaptığı açıklandı.

Kremlin basın servisi, telefon görüşmesi sırasında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Dağlık Karabağ ve Belarus’taki durumu görüştüğünü belirtti.

Görüşme talebi Macron’dan geldi

Kremlin tarafından yapılan açıklamada telefon görüşmesinin Fransa tarafının isteğiyle gerçekleştiği belirtildi. İki lider, Dağlık Karabağ ihtilafı bölgesindeki durumun keskin bir şekilde kötüleşmesini ayrıntılı olarak kınadılar ve ayrıca devam eden çatışmalarla ilgili endişelerini dile getirdiler.

Ateşkeş ve krizi bitirme çağrısı

Putin ve Macron, çatışmanın taraflarına ateşkes ve krizi bitirme çağrısında bulundu. Kremlin’in açıklamalarında şu ifadelere yer verildi:

“Dağlık Karabağ krizinin siyasi ve diplomatik yöntemlerle çözülmesinin alternatifi olmadığı kaydedildi. Bu bağlamda, özellikle Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu formatında, daha fazla etkileşimin spesifik parametreleri değerlendirildi.”

Öte yandan, Rusya ve Fransa’nın liderleri Belarus’taki durumu bir kez daha görüşürken, Putin, egemen bir devletin içişlerine müdahale etme girişimlerinin kabul edilemezliği ve yönetim üzerindeki dış baskılar konusunda ilkeli bir tutum olduğunu tekrar teyit etti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da , Intercharm 2020 Fuarı

)Rusya'nın başkenti Moskova'daki Crocus Expo Sergi Merkezi'nde, Intercharm 2020 Profesyonel güzellik ve kozmetik ürünleri fuarı açıldı.

Mişustin’e göre dünyayı bekleyen zorluklar

Rusya Başbakanı Mişustin, yakında gelecekte dünyayı bekleyen zorlukları açıkladı. Mişustin’e göre bu zorlukların başında ekonomik kalkınma yer aldı.Rusya...

Sberbank, MB’nin pandemi politikasını övdü

MB’nin pandemi politikası, Sberbank Genel Müdür Gref tarafınan övüldü. Gref, Merkez Bankası’nın (MB) pandemi krizine, hızlı ve zamanında yanıt verdiğini açıkladı.

Moskova’da kent yönetiminden, uzaktan eğitim açıklaması

Moskova’da kent yönetiminden, uzaktan eğitim açıklaması geldi. 6 ila 11 sınıflardaki öğrencilerinin uzaktan eğitime devam edeceği belirtildi.Moskova...