26 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Duma'dan Azerbaycan ve Ermenistan'a "ateşkes" çağrısı

Duma’dan Azerbaycan ve Ermenistan’a “ateşkes” çağrısı

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Duma’dan Azerbaycan ve Ermenistan’da Dağlık Karabağ’daki çatışmaları için ateşkes çağrısı geldi.

 Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma, Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmaların durdurulması çağrısında bulundu.

Duma’da yapılan genel kurul toplantısında, Dağlık Karabağ’da oluşan duruma ilişkin bildiri kabul edildi.

Barışçıl çözüm vurgusu yapıldı

Duma milletvekillerinin, Dağlık Karabağ’daki durumdan endişe duyduğu belirtilen bildiride, “Duma, ateşkesin acilen sağlanması, bölgede gerilimin tırmanmasının önlenmesi ve durumun barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğini vurguluyor.” ifadesine yer verildi.

Bildiride, “Duma milletvekilleri, tarafları müzakere sürecini yeniden başlatmaya çağırıyor ve durumun istikrara kavuşturulması konusunda arabuluculuk desteği vermeye hazır.” denildi.

27 Eylül’de sabah saatlerinde Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermenistan güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başlamıştı. Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlatmış ve bazı yerleşim birimlerini işgalden kurtarmıştı.

Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgal edilmesi

Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde milliyetçi Ermeniler, Dağlık Karabağ’da hak iddia etti. Ermenistan’ın silahlandırdığı gruplar, 1991’de Hankendi’yi, ertesi yıl da Hocalı ve Şuşa’yı işgal etti. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere’yi de ele geçiren Ermenintan güçleri, 1993’te Ağdam’a girdi. Ağdam’ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerinin işgali izledi.

Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin işgal altına girdiği süreçte 1 milyona yakın sivil de yerinden edildi.

Azerbaycan ve Ermenistan, 4-5 Mayıs 1994’te Bişkek’te Bağımsız Devletler Topluluğu Parlamentolararası Meclisi, Kırgızistan Parlamentosu, Rusya Federal Meclisi ve Dışişleri Bakanlığının inisiyatifiyle “Bişkek Protokolü” olarak bilinen ateşkes anlaşmasını imzaladı. Ancak ateşkes kağıt üzerinde kaldı ve çatışmalarda binlerce asker öldü.

1992’de Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı ve Dağlık Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözülmesini teşvik ve taraflar arasında aracılık etmek amacıyla Minsk Grubu kuruldu.

Eş başkanlığını Rusya, Fransa ve ABD’nin yürüttüğü AGİT Minsk Grubu, aradan geçen 27 yılda birçok girişimde bulunmasına rağmen Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik somut neticeler elde edemedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da kırmızı havyarın fiyatı yüzde 40 arttı

Interfax’ın balık haberlerinin uzmanı Alexander Savelyev tarafından yapılan açıklamada, Rusya’da kırmızı havyarın fiyatı geçen yıla kıyasla  yüzde 40 arttı.

Ülkenin bir ucundan, diğer ucuna 5 yıl sonra direkt uçuşlar

Beş yıl sonra ülkenin bir ucundan diğer ucuna,  Khabarovsk ile St.Petersburg arasında direkt uçuşlar yeniden başladı.Khabarovsk Hava Limanı’dan...

Putin’in Avrupa’dan füzeleri çekme şartı

Rusya Devlet Başkanı Vlamidir Putin, ülkesinin Avrupa'dan  "9M729" füzeleri çekme şartını 'NATO'nun, INF kapsamında yasaklanan silahları Avrupa'da konuşlandırmaması yönünde adım atması' olarak açıkladı.

Lavrov’un Atina’dan verdiği Türkiye mesajı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Atina’dan Türkiye mesajı verdi. Lavrov, Rusya’nın Türkiye ile işbirliğine devam edeceğini belirtti.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,...