26 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Bloomberg: Rusya buğday üretimi ve ihracatında "şaşırtıcı" artış gösterdi

Bloomberg: Rusya buğday üretimi ve ihracatında “şaşırtıcı” artış gösterdi

Bloomberg ajansının makalesine göre, Rusya son yıllarda buğday üretimi ve ihracatında “şaşırtıcı” artış gösterdi ve küresel pazardaki payını genişletmeye devam ediyor.

Ajansın gazetecilerine göre 20 yılda, Rusya buğday ithalatçısından, dünya tedarikinin beşte birine sahip bir ihracatçıya dönüştü. Mısır’dan Filipinler’e 100’den fazla ülke tahıl satın alıyor ve Rusya bu listeyi genişletmek istiyor.

Cezayir Tahıl Ajansı, Rus buğdayı almaya hazır olduğunu ifade etti. Cezayir, dünyanın üçüncü büyük tahıl ithalatçısıdır.

Rusya Pazar payını artırmak için çok çalıştı

İngiliz CRM AgriCommodities şirketinin müdürü James Bowlesworth bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Rusya’da hem üretimde hem de buğday ihracatında şaşırtıcı bir artış gözlemlendi. Rusya pazar payını artırmak için çok çalıştı ve bu pay artmaya devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

Türkiye, Rusya’dan buğday alıyor

Ayrıca bu yıl Suudi Arabistan da Rusya’dan tahıl almaya başlarken, son yıllarda Türkiye, Brezilya, Vietnam, Tanzanya’ya da tedarikler başladı. Toplamda, bu yıl Rusya’dan 37 milyon tonun üzerinde buğday ihraç edilmesi bekleniyor.

Artan gelirler, çiftçiye olumlu yansıdı

Yayınlanan makalede yer alan açıklamada aynı zamanda “Artan gelirler Rus çiftçilerin gübre ve birinci sınıf ekipman satın almasına izin verdi. Bu durum da verimi arttırdı ve fiyatları daha iyi kontrol etmek için tahıl depolama kapasitesini genişletmeyi mümkün kıldı” denildi.

Rusya, ABD’den Pazar payı kaptı

Makalenin yazarları, Rusya’nın on yıldan fazla bir süredir dünya pazarında Avrupa Birliği ve ABD’den önemli bir pay aldığını vurguladı.

İngiliz aracılık şirketi Marex Spectron Temel Araştırmalar Bölümü Başkanı Georgiy Slavov açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Rusların tahılları o kadar kaliteli ki, her yıl yeni pazarlar açıyorlar. Düşük lojistik maliyetleri, Rusya’nın Amerika Birleşik Devletleri gibi tedarikçilerden pazar payı kazanmasına yardımcı oldu.”

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin’in Avrupa’dan füzeleri çekme şartı

Rusya Devlet Başkanı Vlamidir Putin, ülkesinin Avrupa'dan  "9M729" füzeleri çekme şartını 'NATO'nun, INF kapsamında yasaklanan silahları Avrupa'da konuşlandırmaması yönünde adım atması' olarak açıkladı.

Lavrov’un Atina’dan verdiği Türkiye mesajı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Atina’dan Türkiye mesajı verdi. Lavrov, Rusya’nın Türkiye ile işbirliğine devam edeceğini belirtti.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,...

Krasnodar maçına Türk hakem

Şampiyonlar Ligi Krasnodar- Chelsea maçına Türk hakem Ali Palabıyık atandı. palabıyık, yarın Rusya'daki maçı yönetecek.Rus...

Rus takımlarının, Şampiyonlar Ligi ikici haftası

Rus takımlarının yer aldığı, Avrupa futbolunun kulüp düzeyindeki bir numaralı organizasyonu Şampiyonlar Ligi ikinci haftası yarın başlıyor.Rusya'dan...