25 Eylül 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da işçilere, saatlik ücret teklifi geldi

Rusya’da işçilere, saatlik ücret teklifi geldi

Rusya’da işçilere, saatlik ücret teklifi geldi. Sendikalar birliği, işverenler ve hükümet arasında 2021 ile 2023 genel anlaşması hazırlanırken, asgari saatlik ücret sisteminin getirilmesi planlıyor.

Izvestia’nın haberine göre, sendikalar, işveren ve hükümet arasında 2021 ile 2023 genel anlaşması hazırlanırken, asgari saatlik ücret sisteminin tartışmasını ön planda olacağı açıklandı.  

Öneri  hükümetten geldi

Bağımsız Sendikalar Federasyonu (FNPR) bu önerinin hükümetten geldiğini belirtti. Çalışma Bakanlığı Izvestia’ya, bu konuyu görüşmeye hazır olduklarını açıkladı. Bakanlık ayrıca, yeni konseptin asgari ücret tamamlamasını ve çalışanlar için belirlenen garantilerin azaltılmamasının gerektiğini de vurguladı.  

Taslak Ekim ayında hazır

Hükümetten gelen teklifin değerlendirildiği, Ekim ayı sonunda hazırlanmasının planlandığı açıklandı. Rusya Çalışma ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’nun ana faaliyet alanlarından birinin, bu taslak anlaşması olacağı ifade edildi.

Part- time ve uzaktan çalışma ayrılsın 

FNPR, “Part-time” ve “Uzaktan” çalışma kavramlarını ayırmayı önerdi. FNPR Başkanı Nikolay Gladkov, part-time ve uzaktan çalışmanın ayrılmasının, işçilerin çalışmasını ve işverenlerin bunu organize etmesini kolaylaştıracağını söyledi.

FNPR uzmanları, geçici olarak part-time çalışma ( pandemi sürecindeki) ve sürekli part-time çalışma düzenlemelerinin farklı olduğundan, İş Kanunu’nunda uzak çalışma türüne ayrı bir bölüm hazırlamasının uygun olduğunu ifade etti.  Federasyon part-time çalışmayı, işyeri dışındaki bir iş sözleşmesi ile tanımlanan iş fonksiyonunu, geçici performans olarak tanımlamayı önerdi.  

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin’den ABD’ye, siber güvenlik mesajı: Birlikte çalışalım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'ye siber güvenlik mesajı verdi. Putin, ABD'ye siber güvenlik konusunda birlikte çalışmayı önerdi.

Moskova’da 49 market, maske cezasından kapatıldı

Rusya’nın başkenti Moskova’da 49 market maske cezasından kapatıldı.RIA Novosti’nin haberine göre,  Moskova’da maske  kuralına uymayan 6 market önceki...

Ruble, dolar ve euro karşısında değer kazandı

Rusya resmi para pirimi ruble, dolar ve euro karşısında bugün değer kazandı. Euro  89.69 ruble’ye gerilerken, dolar değer kaybederek 76.85 ruble oldu.

Peskov “Lukaşenko’yu tanımamak uluslararası hukuka aykırıdır”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov "Belarus Cumurbaşkanı Lukaşenko'nun meşruiyetinin tanınmamak,uluslararası hukuka aykırıdır" açıklamasını yaptı.Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,...