27 Eylül 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'daki en popüler yabancı otomobiller açıklandı

Rusya’daki en popüler yabancı otomobiller açıklandı

Rusya’daki en polüler yabancı otomobiler sıralamasında Japon araçları birinci sırada yer aldı. İkinci sırayı G. Kore alırken, Alman araçları üçüncü oldu.

Otomotiv pazarı uzmanları, Rusya’daki binek otomobillerin tesciline ilişkin verileri analiz edip, Rusların tercihlerini belirledi.

Japon otomobile oranı yüzde 23

Rusya’da  kayıtlı tüm yabancı otomobiller arasında Japon otomobillerinin oranının  yüzde 23 olduğu ortaya çıktı. Japon otomobiller, 10 milyon 300 bin adet ile ülkede en çok kullanılan yabancı araç oldu.

İkinci sırada ise yüzde 12,2 ile Güney Koreli markalar yer aldı. Bu ülkenin araçlarından Rusya’da 5 milyon 400 bin adet kayıtlı olduğu açıklandı.  İlk 3’ün son sırasında yüzde 10,4 ile Alman otomobil şirketleri yer aldı. Rusya’da 4 milyon 700 bin Alman otomobilinin kullanıldığı ifade edildi.

Ülkedeki diğer yabancı araç sıralaması

Rusya’da ilk üç dışında kalan araç sıralaması ise şöyle oluştu;

Yüzde 7.4 oranı ile, toplam 3.3 milyon adet  Amerikan otomobili, yüzde 5,6 ile  Fransız otomobileri,  Rusya’da yaygın yabancı markalar arasında yer aldı.

En az rağbet gören ülkeler

 Ruslar arasında daha az popüler otomobiller arasında  yüzde 2.1  ve 928 bin araç ile  Çek markaları yer aldı. Çin modelleri ise yüzde 1.4 oranında ve  644 bin adet araçta kaldı. Diğer ülkelerdeki üreticiler yüzde birden az veya 300 binden az araçtan oluştu.

Ülkedeki  otomobillerin yüzde 64’ü yabancı marka

Avtostat analitik ajansının verilerine göre , toplamda 1 Temmuz itibariyle, 28 milyon 600 bin yabancı marka binek otomobil, resmi olarak Rusya’da tescil edildi ve bu, ülkedeki tüm binek otomobillerin yüzde 64’ünü oluşturdu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Volgograd | Stalingrad | Rusya | Волгоград |

Volgograd (Волгоград), bir diğer adı ile Stalingrad , Rusya ’nın tarihinde çok önemli bir yere sahip şehirlerin başında geliyor.

“Büyük Bolgar” Orta Çağ Savaşları Festivali

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin bin yıllık tarihe sahip Bolgar şehrinde düzenlenen Uluslararası VII. "Büyük Bolgar" Orta Çağ...

Moskova’da motosiklet festivali

Rusya'nın başkenti Moskova'da sonbahar motosiklet festivali düzenlendi. Festivale katılan Rusya Yol Güvenliği Devlet Müfettişliği ekipleri Park Gorki'de hazırlanan güvenli alanda...

Rusya’da turizm gelirleri, 3 katına çıkacak

Rusya’da 10 yılda turizm gelirleri 3 katına çıkacak. Devletin bu sektörü destekleyeceği ve gerekli adımların atılacağı açıklandı.Rusya Federasyonu...