spot_img
-5.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPeskov, zehirlenme iddialarını reddetti

Peskov, zehirlenme iddialarını reddetti

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov , aktivist Aleksey Navalny’in zehirlenme iddialarını ve bu konudaki suçlamaları reddetti.

Sözcü Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere, Alman hükümetinin Berlin’de tedavisi süren Rus aktivist Aleksey Navalnıy’ın “kesinlikle zehirlendiği” yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

“Suçlama için bir neden yok”

Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili Rusya’ya yönelik suçlamaları kabul etmediklerini belirten Peskov “Rusya’yı suçlamak için herhangi bir neden yok. Bu konuda dikkatlice konuşmak gerekiyor. Bu bağlamda, herhangi bir suçlamayı kabul etme eğiliminde değiliz.” ifadelerini kullandı.

 “Yaptırım retoriğinin” de kabul edilemez olduğunu vurgulayan Peskov, yaptırımlara neyin neden olabileceğini anlayamadıklarını dile getirdi.

Almanya’ya bilgi başvurusu

Rus Başsavcılığının daha önce Almanya’ya konuyla ilgili başvuruda bulunduğunu hatırlatan Peskov, şunları kaydetti:

 “Soruşturma kurumumuz gerekli araştırma çalışmalarını yürütüyor. Bu eylemlere Alman tarafının bilgileri yardımcı olur. Şimdiye kadar tarafımıza herhangi bir bilgi ulaşmadı. Konuyla ilgili en yakın zamanda bilgi alacağımızı umuyoruz.” 

Alman ortaklarından bilgi gelmediği için soruşturmanın başlatılmadığını savunan Peskov, Navalnıy’ın zehirlenmesinin kimin için faydalı olduğunu bilmediğini söyledi.

Rusya’nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos’ta uçağa binen Navalnıy, uçuş esnasında kötüleştiği için uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı. Omsk’taki hastaneye kaldırılan Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü. Navalnıy, 22 Ağustos’ta Omsk’tan özel bir uçakla tedavi için Berlin’e nakledilmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img