spot_img
-11.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRuble bu yaz dolar ve euro karşısında neden değer kaybetti?

Ruble bu yaz dolar ve euro karşısında neden değer kaybetti?

Bu yaz, ruble dolar karşısında yüzde 5, euro karşısında yüzde 13 değer kaybetti. Dolar dört, euro ise 10 ruble artış gösterdi. Uzmanlar bu erimenin nedenini açıkladı.

RIA Novosti’nin haberine göre, yaz boyunca ruble dolar ve euro’ya karşı değer kaybetti.Uzmanlar bu durumun nedenini, Rusya’da ihracatın düşmesine ve Merkez Bankası’nın düşük faiz politikasına bağladı.

Temmuz en kötü ay oldu

Yaz mevsimi boyunca ruble, dolar ve euro’ya karşı değer kaybetti. Bu düşüşün en kötüsü  geçtiğimiz Temmuz ayında yaşandı. Bu ayda ruble yüzde 7 değer kaybetti. Temmuz ayındaki düşüsün, koronavirüs nedeniyle petrol fiyatlarının çöktüğü Mart ayından daha kötü olduğu açıklandı. Ağustos ayında ise düşüş yavaşladı, ancak aşağı eğilim devam etti. Dolar ortalama olarak 72 ruble civarında kaldı.

Ruble’nin değer kaybına artan petrol fiyatları da engel olamadı. Brent petrolün ortalama yıllık fiyatı 32 dolar, 2021 yılı için öngörülen ise 38 ila 40 dolar  öngörüldüğü açıklandı.

Uzmanına göre değer kaybı nedenleri

Freedom Finance’ta analist olan Valery Emelyanov değer kaybı için  “ Temmuz ile Ağustos aylarında rublenin zayıflaması, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden ve fonlarından yıllık yaz çekilmesinin yanı sıra, ithalatın artması nedeniyle ülkenin ödemeler dengesinin bozulmasıyla ilişkilidir. Bu yıl pandeminin ikinci dalgası beklentileri nedeniyle koronavirüs devalüasyonunun ardından pazara “ artçı şoklar” eklendi” açıklamasını yaptı.

Ruble’nin değer kaybını Rusya Merkez Bankası’nın politikası da etkiledi. Uzmanlara göre Temmuz ayının sonunda, Rusya Merkez Bankası kilit faiz oranını yıllık yüzde 4.25 seviyesine düşürdü. Yabancı yatırımcılar için federal kredi tahvillerinin (OFZ) talebi düştü ve ulusal para birimi, talep azaldığı için değer kaybetti.

Uzmanların beklentileri nelerdir?

Finans uzmanı  Yan Marchinsky’ye göre, rublenin dolar paritesi  76 ya da 79 arasında olacak.  Profesyonel Direktörler Derneği üyesi Ekonomist Nikolay Neplyuev ise, kritik dalgalanmalar olmayacağını belirtti. Analist Neplyuev,  Rusya’nın uzun vadeli döviz notu daha düşük yatırım derecesinde olduğunu ve kısa vadeli borçların, önceki pozisyonuna kıyasla aynı seviyede olduğunu açıkladı.

Düşüşteki en önemli risk, koronavirüs ve olası karantina ile dünyadaki durum olarak açıklandı.  Bu durumların, gerçekleşmesi itibariyle ticari faaliyet tekrar düşecek. Ardından ruble büyük ölçüde zayıflayacak.

Kişisel Finans ve Yatırım Uzmanı İgor Fainman ekonomik durumu ve ihtimalleri  değerlendirdi. Fainman “ Belarus’taki derin bir kriz ve Biden’ın seçimleri kazanması, rubleyi dolar başına 76 ila 78 seviyelerine taşıyacaktır, Biden’ın kazanması ile Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar uygulanacaktır.” açıklamasını yaptı.

AMarkets Analitik Bölüm Başkanı Artem Deev,  Minsk’teki protestolar biterse ve  Rusya’ya karşı  başka bir yaptırım gerçekleşmezse ruble’nin 75 dolar, 84-86 euro seviyesine yükselebileceğini kaydetti. Deev “Rusya’nın bütçesi ruble ile olduğu için pandemi döneminde artan maliyetler bütçeyi eksiye götürmüştür, Bu nedenle, yüksek ( varil başına yaklaşık 50 dolar) petrol fiyatlarında bile, ruble kademeli olarak zayıflayacak veya mevcut seviyede kalacak” dedi.

Dış faktörler nelerdir?

Uzmanlara göre ruble’nin düşmesine yol açacak en önemli  dış faktörler, olumsuz jeopolitik durum, Belarus’taki karışıklık, yaklaşan ABD başkanlık seçimleri olarak ön planda yer aldı.

Uzmanlara göre, petrol fiyatlarının yükselmesinin rubleye değer kazandıracağının altını çizdi. Petrol fiyatlarının 46 doların üzerine çıkması ile rublenin güçleneceği bildirildi.

A3F Grubu’nun kurucu ortağı Alexander Duzhnikov “ Bu yılı 2019 ile karşılaştırdığınızda, neredeyse hiç dolar ve euro cinsinden işlem yok. Sadece ticaretimizde ruble ve yen geçerlidir. Bu, döviz kurunun petrole bağımlılığını azaltabilir ve ulusal para birimini güçlendirebilir.” dedi.

Duzhnikov  “Ruble’deki bu düşüşün zayıflamasından sonra, Rus para birimi kayıplarını kısmen geri kazanabilir. Döviz kurunda, yaz sezonu boyunca Brent fiyatlarının kademeli olarak artması henüz tam olarak planlanmamıştır. Kış başlangıcından önce dolar başına 68 ila 69 seviyesi de mümkün gözükmektedir” açıklamasını yaptı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img