spot_img
-5.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündem3D baskılı uçak motoru Rusya'da test edildi

3D baskılı uçak motoru Rusya’da test edildi

Perspektif Çalışmalar Fonu, Rusya’nın 3D baskılı bir uçak motorunun ilk başarılı uçuş testini gerçekleştirdiğini ve üretiminin 2021-2022’de yapılmasının planlandığını belirtti.

Fon tarafından yapılan açıklamada “Tataristan’da, “Kazanbaş” havacılık merkezi temelinde ilk kez Rusya’da 3D baskı ile yapılan MGTD-20 gaz türbini motorunun uçuş testleri yapıldı. Bu güç ekipmanı Simonov Deney Yapılandırma Fonu’nun katılımıyla Perspektif Araştırmalar Fonu ve Federal Devlet Üniter Girişimi Rusya Havacılık Malzemeleri Bilimsel Araştırma Enstitüsünün (VİAM) ortak projesi çerçevesinde oluşturuldu” ifadelerine yer verildi.

Perspektif Çalışmalar Fonu, yeni motoru test etmek için uçan bir laboratuvar olarak Simonov Deney Yapılandırma Fonu yapımı A30 hafif insansız hava aracının kullanıldığını açıkladı. İnsansız hava aracının kanat açıklığı 3 metre iken kalkış ağırlığı 10 kilograma kadar olan yük kütlesi dikkate alınarak 40 kilogramdır.

Fonun açıklamalarında “İlk test uçuşu sırasında, belirli bir programa göre insansız hava aracı 170 metre yükseklikte rota noktaları boyunca otopilot moduna geçti ve saatte maksimum 154 kilometrelik bir yer hızına ulaştı ve ardından başarılı bir iniş yaptı. Motorun maksimum devir sayısı 101 bin 600, çalışma modunda devir sayısı 58 bin oldu” ifadeleri kullanıldı.

Yeni teknoloji sayesinde motorların ana elementlerinin üretim süresinin, üretim maliyetlerinde iki kattan fazla azalma ile 20 kat azaltmayı başardığı belirtildi.

Projenin uygulanması sırasında, 10, 20, 125 ve 150 kilogram-kuvvet itme sınıfındaki bir dizi umut verici küçük boyutlu gaz türbini motoru geliştirildi, üretildi ve test edildi. İnsansız hava aracının seri üretiminin başlaması, devlet savunma düzeninin çıkarları doğrultusunda kalkınma çalışmaları aşamasının tamamlanması göz önünde bulundurularak 2021-2022 için planlanıyor.

Uçak ve roket motorlarının yapısal elemanlarının üretimi için katkı teknolojileri için yeni nesil malzemelerin geliştirilmesi üzerine Perspektif Çalışmalar Fonu ve “VIAM” ortak projesi Kasım 2015 tarihinde başlamıştı.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Aralık ayında Perspektif Çalışmalar Fonu, 3D baskı kullanılarak yapılan küçük boyutlu gaz türbini uçak motorlarının başarılı testlerini bildirmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img