spot_img
-9.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKommersant yazarı Belarus üzerinden Türkiye’ye gidişin hikayesini yazdı

Kommersant yazarı Belarus üzerinden Türkiye’ye gidişin hikayesini yazdı

Kommersant gazetesi yazarı Aleksandr Mertsalov, bugünkü makalesinde Rus turistlerin Türkiye’ye Belarus üzerinden nasıl gidebileceği anlattı. Makalede ayrıca tur şirketleri ile uzmanların açıklama ve görüşlerine de yer verildi. 

Rusya ile Türkiye arasındaki uçuşların başlamasıyla ilgili doğrulanmamış haberin ülke turlarına olan talepleri keskin bir şekilde arttırdığına dikkat çeken Mertsalov, “Yerel tatil yerlerinin popülaritesini azalttı. Bazı durumlarda, sınırların açılmasını beklemekten yorulan gezginler, sorunu zaten kendi yollarıyla çözüyorlar turlara Minsk üzerinden gidiyorlar. Resmi olarak bu yasak olsa da Rusya-Belarus sınırındaki kontrol süreklilik içermiyor.” dedi.

Mertsalov piyasadaki uzmanların tahminlerine göre, uçuşların tam olarak yeniden başlaması durumunda Türkiye’ye bu yıl 4 milyon Rus turist gelebileceğini vurgulayarak, “Türkiye ile olası hava bağlantılarının açılma haberi, Rus turistlerin ülkeye düzenlenen gezilere olan ilgisini artırdı.” ifadelerini kullandı.  

OnlineTur.ru hesaplamalarına göre, geçen hafta yön arama sorgularının sayısında lider oldu ve toplam hacmin yüzde 42.2’sini oluşturdu. Hatırlanacağı üzere daha önce ana talep, payı şimdi iki kat düşen Rusya’daki turlar içindi.

Levrek.Travel değerlendirmesine göre Türkiye bugün en popüler ikinci destinasyon. Hava trafiğinin yeniden başlaması haberinden sonra bu ülkeye yapılan arama sorgularının sayısı altı kat arttı.

15 Temmuz’da Ulaştırma Bakanlığı’na dayanarak uçuşların yeniden başlayacağı duyurusu, Anadolu Ajansı tarafından bildirildi. Ancak bu haber Rus hükümeti tarafından onay almadı.

Kommersant’ın sektördeki muhabiri, aslında sadece istişarelerde bulunulduğunu ve hiçbir kararın alınmadığını söyledi ve açıklamalarında “Türk tarafı, 25 Temmuz’dan itibaren uçuşlara başlamayı bekliyor, aslında 1 Ağustos’tan önce başlaması pek mümkün değil” diye konuştu.

Kommersant kaynağı, büyük olasılıkla charter uçuşları yerine normal uçuşların yeniden başlamasının söz konusu olduğunu bildirdi. 

“Delfin” tur operatörü genel müdürü Sergey Romaşkin, bu haberlerden sonra Rusya’da düzenlenen tur satışlarının yüzde 10 azaldığını dile getirdi. 

Kommersant’ın piyasadaki bir diğer muhabiri, talep düşüşünü Rusya’daki tatil fiyatları ile de ilişkilendirirken açıklamasında “Çoğu turist dört ila beş yıldız kategorisinde otel arıyor, ancak iç pazarda bu tür konaklama tesisleri makul derecede pahalı” ifadelerine yer verdi. Resmi olarak, Ruslar henüz Türkiye’ye tur satın alamadı. 

OnlineTur.ru servisinin temsilcisi İgor Blinov, büyük tur operatörlerinin çoğunun önümüzdeki günler için Türkiye’ye satılan turların kaldırıldığını söyledi. Bununla birlikte Ruslar zaten gizlice oldukça aktif olarak Türk tatil beldelerine, ayrıca Belarus üzerinden Arnavutluk ve Mısır plajlarına gidiyorlar. Blinov tekliflerin Belarus tur ajanslarının internet sitelerinde de bulunabileceğini ifade etti. Blinov’a göre örneğin Tury.by. 

Blinov, söz konusunun az sayıda turist olduğunu belirterek,“Çoğu için böyle bir plan çok pahalı ve karmaşık görünüyor. Aynı zamanda şu anda Minsk üzerinden hareket etmek için ayrı otobüs güzergahları çalışıyor” dedi.

Romaşkin bunu sınırdaki zayıf fiili kontrole bağlıyor. Romaşkin bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Benim şirketim Belarus sağlık beldelerinde konaklama satıyor, ancak turistler tüm riskler hakkında bilgilendiriliyor ve sınırı geçmeyle ilgili sorunlar olması durumunda herhangi bir talep üzerine bir anlaşma imzalamaları isteniyor” ifadelerini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img