spot_img
29 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya'da COVID-19 aşısının klinik denemelerinde sevindiren gelişme

Rusya’da COVID-19 aşısının klinik denemelerinde sevindiren gelişme

Rusya’da COViD-19 aşısının klinik denemelerinde sevindiren bir gelişme yaşandı. Rusya Silahlı Kuvvetlerinin Radyasyon, kimyasal ve biyolojik koruma birliği 48. Merkez Araştırma Enstitüsü başkanı Sergey Boriseviç, Rusya Savunma Bakanlığı’nın katılımıyla geliştirilen COVID-19 aşısının klinik denemelerinin Burdenko hastanesinde tamamlanmak üzere olduğunu ve son gönüllü grubunun taburcu olacağını belirtti.

Boriseviç bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı ve Gamalei Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi ile işbirliği içinde geliştirilen Rus koronavirüs aşısının klinik çalışmaları Burdenko Hastanesi’nde tamamlanmaya hazır. Bugün 20 Temmuz’da 20 kişiden oluşan ikinci ve son gönüllü grubu askeri hastaneden taburcu edilecek” ifadelerine yer verdi.

Aynı zamanda Boriseviç, bilim adamlarının analitik çalışma, son raporların hazırlanması, sonuçların sunumu ve aşı hazırlığının devlet kaydına geçirilmesi gibi daha çok yol katetmesi gerektiğini söyledi.

Şu anda dünyada yüzlerce laboratuvar aşı geliştiriyor. Bunlardan yaklaşık 140’ı klinik öncesi aşamada ve aşırı hayvanlar üzerinde test ederken, yaklaşık 20’si insan çalışmalarının klinik aşamasına girdi ve ayrıca Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nden üç veya dört araştırma grubu çok sayıda insanda klinik çalışmaların üçüncü bir aşamasına geçtiğini bildirdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img