spot_img
8.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemNebenzya, Kuzey Kore’nin Rusya’ya silah tedarik ettiği iddialarını yorumladı

Nebenzya, Kuzey Kore’nin Rusya’ya silah tedarik ettiği iddialarını yorumladı

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya RIA Novosti’ye verdiği mülakatta, BM Güvenlik Konseyi yaptırım komitesi uzmanlarının Pyongyang’ın Rusya’ya silah gönderdiği iddialarını doğrulamadığını söyledi.

Nebenzya, ABD’nin Kuzey Kore’yi Rusya’ya silah sağlamakla suçlamasına ve yaptırım tehdidine Moskova’nın tepkisinin ne olacağı sorusuna şu yanıtı verdi “Bu konuda BM platformu da dahil olmak üzere pek çok spekülasyon var. Bunların hepsi Batı medyası tarafından aktif bir şekilde tekrarlanıyor.”

Bu tür suçlamalar ile ilgili Nebenzya, “ABD ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere Batılı ülkelerin temsilcilerini içeren Güvenlik Konseyi’nin profil komitesinin yaptırım uzmanları grubunda bile onaylanmadı.” İfadelerini kullandı.

Ağustos ayının sonunda Beyaz Saray, “Rusya ile Kuzey Kore arasındaki silah görüşmelerinin” aktif bir şekilde ilerlediği iddiasına ilişkin endişelerini dile getirdi. Kuzey Kore’nin Rusya Federasyonu’na silah tedariki konusunda yapıldığı iddia edilen anlaşmalarla ilgili aynı endişeler ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield tarafından da dile getirildi. Pyongyang’a “Rusya ile silah müzakerelerini durdurması” çağrısında bulundu. Diplomat, özellikle Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kullanılmak üzere Kuzey Kore’den önemli miktarda ve çeşitli türlerde mühimmat tedarik etmek için potansiyel anlaşmalar müzakere ettiğinin iddia edildiğini söyledi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un 12 Eylül’de başladığı Rusya ziyaretini dün tamamladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Vostochny kozmodromunda kendisiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Rus liderin basın sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada Rusya ve Kuzey Kore’nin askeri-teknik iş birliği ya da diğer konularda herhangi bir anlaşma imzalamadığını söyledi.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img