spot_img
8.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiNabiullina: Rusya'da nakit para talebi devam ediyor

Nabiullina: Rusya’da nakit para talebi devam ediyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, dijital ruble kullanımının gönüllü olacağını, kart ve nakit gibi halk arasında talep gören diğer ödeme yöntemleriyle aynı seviyede olacağını söyledi.

Nabiullina konu hakkında yaptığı açıklamada “Dijital ruble kullanımı kesinlikle gönüllülük esasına dayanmaktadır. Bizim ilkesel tutumumuz, bir kişinin ödemelerini nasıl yapacağını kendisinin seçmesi gerektiğidir; dijital ruble, nakit, kartlar, QR kodu veya çevrimiçi transferler…” dedi.

Merkez Bankası Başkanı açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Nakit paraya olan talep her zaman var olmuştur, sadece genel dinamiklerden ve istatistiklerden de görebileceğimiz üzere vatandaşlar daha uygun ödeme yöntemlerini tercih etmektedir: mobil ödemeler, kartlar gibi. Bu, insanların kendi tercihleridir ve elbette dijital rublenin gönüllü olarak uygulamaya konması bir prensip meselesidir.”

15 Ağustos’ta Rusya Merkez Bankası, gerçek işlemlerde dijital ruble kullanan bir pilot proje başlatmıştı. İlk katılımcı grubu 11 şehirde 600 kişi ve 30 işletmeden oluşuyor. İlk test grubundaki bankalar arasında Alfa Bank, Dom.RF Bank, Ingosstrakh Bank, VTB, Gazprombank, Kiwi Bank, Ak Bars Bank, MTS Bank, Promsvyazbank, Sovcombank, Sinara Bank, Rosbank ve TKB Bank yer aldı.

Ağustos başı itibariyle Merkez Bankası’nın verilerine göre, Rusya’da nakit dışı ödemelerin perakende ciro içindeki payı yaklaşık yüzde 82. Merkez Bankası bu oranın artmaya devam etmesini bekliyor.

Nabiullina, Rusların yurtdışına ruble transfer etmesine kısıtlama fikrini değerlendirdi

Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, VTB Başkanı Andrey Kostin’in Rusların yurtdışına ruble transferlerine bir sınır getirme önerisinin döviz kuru üzerindeki etkisi açısından etkisiz bir önlem olduğunu söyledi.

Daha önce Kostin, RBC’ye verdiği bir röportajda Rusya’nın vatandaşlar tarafından yurtdışına ruble transferleri için ayda 100 milyon rubleden fazla olmamak üzere yabancı para ile aynı eşiği getirmesi gerektiğini söylemişti. Kostin’in açıklamalarına göre bu önlemin ruble kuru üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

Merkez Bankası bu fikrin görüşülmekte olduğu ancak henüz analiz edilmediği yanıtını vermişt.

Nabiullina, faiz toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında “Bence bu tedbir işe yaramayacak, etkili olmayacak” dedi.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img