spot_img
8.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelHükümet, bloggerların gelirlerine göz dikti

Hükümet, bloggerların gelirlerine göz dikti

Rusya Dijital Kalkınma Bakanlığı, yakın zamanda parlamentonun alt kanadı tarafından bloggerların faaliyetlerinin “ekonomik faaliyetler sınıflandırmasına (OKVED) dahil edilerek vergilendirilmesi” girişimini destekledi.

Teklifin Devlet Duması Eğitim Komitesi’nin ilk başkan yardımcısı Yana Lantratova tarafından sunulduğunu hatırlatan İzvestia gazetesi, Dijital Kalkınma Bakanlığının ilgili devlet kurumları ve endüstri temsilcileriyle birlikte blog yazarlarının ticari faaliyetlerini yansıtan yeni bir OKVED 2 sınıfını tanıtma girişimi tartışmasına katılmaya hazır olduğunu ifade ettiğini bildirdi.

Bu girişimin aynı zamanda vergi gelirlerine de olumlu yansıyacağı için bakanlık tarafından desteklendiği ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın da uzun zamandır sosyal medya üzerinden gelir elde edenlerin vergilendirilmesinden yana olduğunu kaydeden gazete, internet üzerinden Influencer, Youtuber ve blogger olarak nitelendirilen bireylerinin faaliyetlerinin reklam ve pazarlama kategorisine eklenmesinin düşünüldüğünü aktardı.

Daha önce, Lantratova başkanlığındaki bir grup Duma milletvekilinin ülkedeki blog yazarlarının haber yayın, reklam ve pazarlama gibi ekonomik faaliyet grubuna dahil edilmesini öngören teklifini hükümete sunmuştu.

Batı yaptırımlarıyla birlikte Youtube ve Instagram gibi birçok internet hizmetine erişimin kısıtlandığı Rusya’da, bloggerların daha önce kazandığı reklam gelirlerinde büyük düşüş yaşandığı gözlemlenirken, Youtube, Rusya’daki platformunda tüm reklam faaliyetlerini sona erdirmişti.

Rusya Federal Çalışma ve İstihdam Servisi (Rostrud) Başkanı Mihail İvankov NTV kanalına yaptığı açıklamada, ülkenin bloggerlara değil, tarımcılara, makine operatörleri ve mühendislere ihtiyacı olduğunu söylemişti.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img