spot_img
8.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'da taksi ücretleri artıyor

Rusya’da taksi ücretleri artıyor

Tüketici harcamaları konusunda araştırmalarıyla bilinen Check Index, Rusya’da taksi ücretlerinin kilometre başına 33 rubleye yaklaştığını belirtirken, eylül ayına kadar tarifelere yüzde 30 zam gelebileceği konusunda uyardı.

bir milyondan fazla çevrimiçi kasa verilerini analiz eden şirket, 2023’ün ilk yarısında Rusya’daki ortalama taksi ücretinin yıllık bazda yüzde 4 artışla 435 rubleye ulaştığını bulurken, aynı zamanda başkent Moskova’da ortalama taksi yolculuğu maliyeti yüzde 12 yükselerek 771 rubleye çıktı.

Yolculuk sayısı da artarken, Moskova’da bu yılın ilk 6 ayında taksilerin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7 artışla 189 milyon yolcu taşıdığı kaydedildi.

Uzmanlar, bu yılın başından bu yana taksi yolculuğu maliyetinin Rusya’nın bölgelerinde yaklaşık dörtte bir, Moskova’da ise yüzde 40 arttığını vurgularken, fiyatlardaki artış, diğer mal ve hizmet fiyatlarının yükselmesiyle aynı nedenlere bağlanıyor.

Son aylarda benzin fiyatlarının sürekli yükseldiği Rusya’da, tüketici fiyat endeksi (enflasyonun ana göstergesi) ocak-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,55 artış gösterdi.

Taksi ücretlerindeki artışın aynı zamanda otomobil ve yedek parça fiyatlarındaki yükselişle ilişkilendiren uzmanlar, birçok yabancı üreticinin Şubat 2022’den sonra ürünlerini Rusya’ya tedarik etmeyi reddettiğini ve yerel fabrikaların da aynı nedenle bileşen üretimi ile ilgili zorluklar yaşadığını hatırlattı.

Bununla birlikte pandemiden önce dev taksi şirketleri tarafından satın alınan çoğu taksinin ömrünün bu yıl sona erdiği kaydedilirken, 3 yıllık kullanım süresi dolanların yerine alınan Çin marka otomobillerin ise daha yüksek fiyata sahip olduğu, bu durumun da taksi ücretlerine yansıdığı bildirildi.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img