spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya, DTÖ’den ayrılmayı düşünmüyor

Rusya, DTÖ’den ayrılmayı düşünmüyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşbirliği Dairesi Başkanı Dmitry Birichevsky, Rusya’nın bazı ülkelerin baskılarına rağmen Dünya Ticaret Örgütü’nden (DTÖ) çekilmeyeceğini söyledi.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Birichevsky, Rusya’nın DTÖ’ye tam üyeliğin fayda ve maliyet dengesini analiz ederek çok taraflı ticarete katılımı için tüm seçenekleri değerlendirdiğini vurgularken, “Aynı zamanda organizasyonda tam üye olarak kalmamız için nedenler olduğu gerçeğinden hareket ediyoruz. Eşit temelde ve karşılıklı çıkarları göz önünde bulundurarak işbirliğini sürdürmeye hazır olan ve gelişmekte olan ülkelerle istikrarlı bağları sürdürebilmemiz için DTÖ üyeliğimizi sürdürmemiz gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Mevcut durumda dost olmayan ülkelerin birleşerek Rusya’nın DTÖ üyeliğine son vermeye çalıştığına dikkat çeken Birichevsky, bu koşullarda Rusya’nın DTÖ’den gönüllü olarak çıkışını Batılıların Rus karşıtı politikalarının etkinliğinin bir kanıtı olarak görebileceklerini, bu güvenle de politikalarını sıkılaştırmaya devam edeceklerini ifade etti.

Birichevsky, DTÖ’nün Rusya’nın kendisine karşı düşmanca eylemlerde bulunmayan ülkelerle ticari ve ekonomik ilişkiler kurduğu ve alternatifi olmayan küresel bir platform olduğunun altını çizdi.

Rusya’nın Asya, Orta Doğu, Afrika ve Latin ülkelerindeki ortakları ve Rusya ile benzer düşüneclere sahip kuruluşlarla etkileşime özel önem verdiğine vurgu yapan Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşbirliği Daire Başkanı, “Onlarla etkileşim, DTÖ sayesinde daha aktif ve çeşitli hale geliyor. Ayrıca Avrasya Ekonomik Birliği’nin (AEB) işleyişinin temelinde DTÖ kurallarının yattığı da unutulmamalı. AEB’in birleşik gümrük yönetmeliği, çok taraflı ticaret sistemi ve Rusya’nın yükümlülükleri DTÖ kurallarına dayanmaktadır. AEB üyesi olan Rusya, DTÖ kurallarına uymakla yükümlüdür ve bu örgütten gönüllü bir şekilde çekilmek, bizi bu birliğin ortak pazarını ekonomimiz için hassas olan ithalattan korumaya ilişkin bir dizi avantajdan mahrum bırakacaktır” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yılın mart ayında Avrupa Birliği ve G7 üyelerinin de dahil olduğu bir grup ülke, Rusya’ya Dünya Ticaret Örgütü çerçevesindeki “en çok kayrılan ülke” statüsünün uygulanmayacağını duyurmuştu.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın başkan yardımcısı Pyotr Tolstoy, DTÖ üyeliği gibi Rusya’ya zarar veren anlaşmaların gözden geçirileceğini açıklamıştı.

Tolstoy, hükümetin Rusya’nın uluslararası yükümlülüklerini ve şu anda herhangi bir fayda sağlamayan ancak ülkeye doğrudan zarar veren anlaşmaları revize etmesinin beklendiğini de sözlerine eklemişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img