spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemUkrayna, Bryansk’a saldırı düzenledi

Ukrayna, Bryansk’a saldırı düzenledi

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı sabotaj grubu, Rusya’ya bağlı Bryansk bölgesine saldırı düzenledi.

Rus basınında yer alan haberlere göre de söz konusu 40 kişiden oluştuğu iddia edilen sabotaj grubu, Lyubeçane köyündeki bir markette yaklaşık 6 kişiyi rehin aldı. Rusya Federal Ulusal Muhafız Servisine (Rosgvardiya) bağlı askerler ve sabotaj grubu arasında çatışmalar yaşanıyor.

Diğer yandan, Byransk bölgesindeki Lomakovka köyüne de havan toplarıyla saldırı düzenlendiği bildirildi. Saldırıda, ölen ve yaralıların olmadığı, 2 evin hasar gördüğü aktarıldı.

Sivil ulaşım aracına saldırı

Rusya’da Bryansk Bölge Valisi Aleksandr Bogomaz, bölgedeki bir köyde Ukrayna’ya ait sabotaj grubunun silahlı saldırısında 1 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bogomaz, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun insansız hava aracıyla Rusya-Ukrayna sınırındaki bölgeye yönelik saldırısında bir evde yangın çıktığını belirtti.

Ayrıca Ukrayna topraklarından bir sabotaj keşif grubunun bölgedeki Lyubeçane köyüne sızdığı bilgisini paylaşan Bogomaz, bu grubun hareket halindeki bir otobüse ateş açtığını duyurdu.

Bogomaz, “Ateş sonucu 1 sivil yaşamını yitirdi, 10 yaşındaki bir çocuk yaralandı. Rusya Silahlı Kuvvetleri, sabotaj grubunun ortadan kaldırılması için gerekli eylemlerde bulunuyor.” ifadesini kullandı.

TASS haber ajansına açıklama yapan Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Rus Ulusal Muhafızlar ile Ukraynalı sabotajcılar arasında çatışmaların sürdüğünü, Bryansk’ın Ukrayna sınırında devlet sınırını ihlal eden silahlı Ukraynalı milliyetçileri imha etmek için önlemler alındığını doğruladı.

Kursk bölgesine yönelik saldırı

Kursk Bölge Valisi Roman Starovoyt da Telegram kanalından yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun sınırdan bölgedeki Tetkino köyüne yönelik saldırı düzenlediğini bildirdi.

Starovoyt saldırıda yaralananların olduğunu bildirdi.

Bryansk Bölgesi Valisi Alexander Bogomaz kendi telgraf kanalından Lyubechan köyünde bir sabotaj grubunun eylemleri sonucunda bir otomobil sürücüsünün öldüğünü, 2012 doğumlu bir çocuğun yaralandığını yazdı.

“Klimovsky ilçesine bağlı Lyubechane köyünde bir sabotaj grubunun eylemleri sonucunda bir araba sürücüsü öldü, 2012 doğumlu bir çocuk yaralandı. Şu anda çocuk Bryansk bölge hastanesine götürüldü, hiçbir şey tehdit etmiyor” hayatını” yazdı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, saldırı ile ilgili açıklamasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in FSB, Savunma Bakanlığı ve Ulusal Muhafızlardan Ukraynalı sabotajcıların girdiği Bryansk bölgesinin sınır bölgesindeki durumla ilgili anlık rapor aldığını bildirdi.

Peskov, Ukraynalı militanların Bryansk bölgesindeki eylemlerini terör saldırısı olarak nitelendirirken, “Terörist saldırıdan bahsediyoruz. Şimdi bu teröristleri yok etmek için önlemler alınıyor” dedi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img