spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin: Ukraynalı neo-Nazilerin kökünü kazıyacağız

Putin: Ukraynalı neo-Nazilerin kökünü kazıyacağız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gün içerisinde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı sabotaj grubunun Bryansk bölgesinde gerçekleştirdiği saldırıları terörist eylem olarak nitelerken, Ukraynalı neo-Nazilerin amaçlarına ulaşamayacağını, Rusya’nın bunların kökünü kazıyacağını bildirdi.

Mentor Okulu pilot eğitim programına katılanlarla yaptığı görüşmede konuşan Purin, Ukraynalı sabotajcıların Bryansk sınır bölgesine saldırısının terör saldırısı olduğunu söylerken, “Bugün bir terör eylemi, bir suç daha işlediler. Hudut bölgesine girip sivillerin üzerine ateş açtılar. Sivil araç olduğunu gördüler. İçinde sivillerin ve çocukların oturduğunu da gördüler. Ancak yine de üzerlerine ateş açtılar” dedi.

Putin, bu suçların neo-Naziler ve efendileri tarafından işlendiğini vurgularken, bu terörist grupların ve sahiplerinin bugünküne benzer saldırılarla bir yere ulaşamayacağını, eninde sonunda Rusya’nın onları ezeceğini ifade etti.

2 Mart sabah saatlerinde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı sabotaj grubu, Rusya’ya bağlı Bryansk bölgesine saldırı düzenledi.

Rus basınında yer alan haberlere göre de söz konusu 40 kişiden oluştuğu iddia edilen sabotaj grubu, Lyubeçane köyündeki bir markette yaklaşık 6 kişiyi rehin aldı. Rusya Federal Ulusal Muhafız Servisine (Rosgvardiya) bağlı askerler ve sabotaj grubu arasında çatışmalar yaşandı.

Sivil ulaşım aracına saldırı

Rusya’da Bryansk Bölge Valisi Aleksandr Bogomaz, bölgedeki bir köyde Ukrayna’ya ait sabotaj grubunun silahlı saldırısında 1 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bogomaz, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun insansız hava aracıyla Rusya-Ukrayna sınırındaki bölgeye yönelik saldırısında bir evde yangın çıktığını belirtti.

Ayrıca Ukrayna topraklarından bir sabotaj keşif grubunun bölgedeki Lyubeçane köyüne sızdığı bilgisini paylaşan Bogomaz, bu grubun hareket halindeki bir otobüse ateş açtığını duyurdu.

Bogomaz, “Ateş sonucu 1 sivil yaşamını yitirdi, 10 yaşındaki bir çocuk yaralandı. Rusya Silahlı Kuvvetleri, sabotaj grubunun ortadan kaldırılması için gerekli eylemlerde bulunuyor.” ifadesini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img