spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiBütçenin ocak ayı petrol ve gaz gelirlerinde büyük düşüş yaşandı

Bütçenin ocak ayı petrol ve gaz gelirlerinde büyük düşüş yaşandı

Rusya Maliye Bakanlığı, ocak ayında federal bütçenin elde ettiği petrol ve gaz gelirlerinin geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 46 azalarak 426 milyar rubleye gerilediğini bildirdi.

Bakanlığın Ocak 2023 bütçe uygulamasına ilişkin ön değerlendirmesinde, Rusya’nın petrol ve gaz ihracatından elde edilen bütçe gelirlerindeki düşüşün başlıca nedeninin Ural petrolü için fiyat kotasyonlarındaki düşüş ve doğalgaz ihracatındaki gerileme olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Rus Ural petrolü ihracatında gözlemlenen fiyat kotasyonlarındaki azalma, petrol ve gaz ihracat vergileri için alternatif fiyat göstergeleri geliştirilmektedir” ifadelerine yer verilirken, bütçe kuralının parametrelerine uygun olarak kaybedilen petrol ve gaz gelirlerinin telafisi için Maliye Bakanlığının Ulusal Refah Fonu (FNB) kullanımı yoluyla gelir akışındaki dalgalanmalara karşı bütçe sisteminin istikrarını sağladığı aktarıldı.

Aralık 2022’de Rusya federal bütçesinin kasım ayına göre petrol ve doğalgaz satışlarından yüzde 7,5 artışla 931,5 milyar ruble gelir elde ettiği kaydedilmişti.

Ağustos ayını üst üste üçüncü ayda 345 milyar ruble bütçe açığıyla kapatan Maliye Bakanlığı, Devlet Duması’na sunduğu bütçe taslağında 2023 yılında Rusya’nın petrol ve gaz gelirlerinde 1,563 trilyon rublelik bir azalma olacağını tahmin ettiğini belirtmişti.

Özellikle petrol gelirlerinde düşüş öngören bakanlık, 2023 yılında Rusya devlet bütçesinin petrol satışından elde edeceği toplam gelirin 11,666 trilyondan 8,939 trilyon rubleye düşmesini bekliyor.

Maliye Bakanlığı, federal bütçenin ek petrol ve gaz gelirlerinin kullanımına ilişkin bütçe kurallarının bazı hükümlerinin 2022 yılı sonuna kadar geçici olarak askıya alınması nedeniyle elde edilen ek petrol ve gaz gelirleriyle döviz ve altın alımı yapılmayacağını da hatırlattı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img