spot_img
3.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiOcak ayında fiyatı en çok artan ürünler belirlendi

Ocak ayında fiyatı en çok artan ürünler belirlendi

INFOM araştırma şirketi tarafından hazırlanan tüketici anketi sonuçlarına göre, Rusların yüzde 35’i ocak ayında et fiyatlarında artış yaşandığını gözlemlerken, katılımcıların üçte biri süt ürünlerinin yanı sıra balık ve deniz ürünlerinin fiyatlarında önemli bir artış olduğunu belirtti.

Ankete katılanların yüzde 23’ü ekmek fiyatlarının arttığını belirtirken, yüzde 20’si yumurta fiyatlarının, yüzde 18’i şeker, meyve ve sebze fiyatlarının, yüzde 16’sı ise bitkisel yağ, tahıl ve makarna fiyatlarının arttığını kaydetti.

Katılımcıların yüzde 12’si alkol fiyatlarında artış olduğunu dile getirirken, tüketicilere göre gıda dışı ürünler arasında en çok ilaç fiyatlarının arttığı, bununla birlikte su,doğalgaz ve elektirik faturalarında artış yaşandığı gözlemlendi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 17 Ocak – 23 Ocak 2023 tarihleri arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 11,57’den yüzde 11,49’a geriledi.

Enflasyondaki düşüşe gıda dışı ürün fiyatlarındaki dinamiklerin neden olduğuna dikkat çekilen bakanlık açıklamasında, “Özellikle elektrikli ve beyaz eşya fiyatlarındaki gerilemeye bağlı olarak gıda dışı ürünler grubundaki fiyat artışında yaşanan gerileme, enflasyonu sınırlayıcı etki yapmıştır” ifadelerine yer verildi.

Gıda ürünlerinde ise hem meyve-sebze hem de diğer gıda ürünlerinin fiyatlarında son bir haftada fiyat artışları hızlanırken, hizmet sektöründe enflasyonun esas olarak uçak bilet fiyatları dahil olmak üzere artan turizm hizmetleri nedeniyle yeniden başladığı belirtildi.

Yakın zamanda konuşan Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, geçen yılın sonunda kaydedilen yıllık enflasyon oranlarının yüzde 11,9 olduğunu söylemiş, bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık enflasyonun yüzde 4 olan hedef seviyesinin altında olmasının beklendiğini vurgulamıştı.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın geçen sonbaharda açıklanan resmi tahminine göre Rusya’da 2023 yılı enflasyon oranlarının yüzde 5,5 civarında olması bekleniyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img