spot_img
3.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın uluslararası rezervlerindeki artışın nedenleri belirlendi

Rusya’nın uluslararası rezervlerindeki artışın nedenleri belirlendi

Rusya Plekhanov Ekonomi Üniversitesi Küresel Finansal Piyasalar ve Finansal Teknoloji Bölümü Başkanı Denis Perepelitsa, Rusya’nın uluslararası rezervlerinde yılın başında yaşanan artışın bütçe kuralının yeniden başlamasının yanı sıra yabancı ülkelerde artan petrol talebinden kaynaklandığını söyledi.

Perepelitsa, konu hakkında yaptığı açıklamada Merkez Bankası rezervlerinin yeni bütçe kuralına göre yuan cinsinden ihraç edilen menkul kıymetler, altın ve özel çekme haklarının arttırılmasıyla oluşturulduğuna dikkat çekti.” dedi.

Rezervlerdeki artışın ekonomideki iyileşmeye ve yeni kısıtlamalara adaptasyona işaret edebileceğini belirten uzman, bununla birlikte yeniden yapılandırma sürecinin birkaç yıl alacağı için tam teşekküllü bir rezerv artışından bahsetmenin henüz çok erken olduğunun altını çizdi.

Merkez Bankası, 13 Ocak 2023 itibariyle Rusya’nın uluslararası rezervlerinin 10 milyar dolar artışla 592 milyar dolara yükseldiğini bildirmiş, 20 Ocak 2023 itibariyle ise rezervlerin 2,6 milyar dolar artışla 594,6 milyar dolara ulaştığını açıklamıştı.

2021’de Rusya Federasyonu’nun uluslararası rezervleri yüzde 5,9 artarak bu yılın 1 Ocak itibariyle 630,6 milyar doları bulmuş, 18 Şubat 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 643,2 milyar dolara ulaşmıştı.

Merkez Bankası’nın altın ve döviz rezervlerinin 300 milyar dolarla yaklaşık yarısı, 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlayan askeri operasyonu sonrası Batı yaptırımları nedeniyle dondurulmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img