spot_img
-5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemMedvedev, Ukrayna ile müzakereler için iki ana şartı belirledi

Medvedev, Ukrayna ile müzakereler için iki ana şartı belirledi

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Ukrayna ile olası müzakerelerin başlaması için gereken iki temel şartı sıraladı.

Kişisel Telegram hesabında yaptığı açıklamasında, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakereleri yeniden başlatmak için iki yasal konuda anlaşmaya ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Medvedev, Rusya topraklarına katılan 4 bölgeyle birlikte Kırım’ın Rusya topraklarına ait olduğunun tanınmasının ilk şart olduğunun altını çizdi.

Bunun yanı sıra yeni uluslararası kuralların gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Medvedev, Birleşmiş Milletler (BM) Şartlarında yer alan 7 ilkenin ikisinin artık ‘bizden olan ve bize karşı olan’ ülkeler tarafından açıkça farklı anlaşıldığını kaydederken, “Müzakereler, uluslararası hukuk ilkelerinin birleşik bir şekilde anlaşılmasını değil, özellikle iki ilke üzerinde anlaşmayı gerektiriyor. Birincisi halkların kendi kaderini tayin hakkının sonuçlarının tanınması. İkincisi mevcut durum ve gelecekteki uluslararası ilişkiler için tasarlanmış özel uluslararası normların geliştirilmesidir” diye yazdı.

Medvedev, 1945’te BM Şartı’nın hazırlanması sırasında tam olarak bunun kastedildiğine değinirken, Batılı siyasetçilerin müzakerelerin temeli olarak sürekli uluslararası hukuk ilkelerinden bahsettiklerini, ancak sorunun BM şartlarını nasıl yorumladıklarında aranması gerektiğini söyledi.

Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı, Birleşmiş Milletler (BM) Şartlarında yer alan 7 ilkenin ikisinin artık ‘bizden olan ve bize karşı olan’ ülkeler tarafından açıkça farklı anlaşıldığını kaydederken, “Bu ilkeler, ulusların kendi kaderini tayin ilkesidir. Donbass cumhuriyetleri ve Ukrayna’nın diğer bölgeleri kendi kaderini kendi tayin etmiştir. uluslararası yükümlülüklerin vicdani bir şekilde yerine getirilmesidir ki bu ilke de Minsk anlaşmaları sırasında yerine getirilmemiştir” dedi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img