spot_img
-5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiİnşaat malzemelerinin fiyatları yükseldi

İnşaat malzemelerinin fiyatları yükseldi

Pandemiyle birlikte Rusya’da keskin bir şekilde yükselen inşaat ve yapı malzemeleri fiyatları, yıl sonu itibariyle yeniden artmaya başladı.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), yaz ve sonbaharda düşüşe geçen ülkedeki inşaat ve yapı malzemeleri fiyatlarının aralık ayında yüzde 3,6 arttığını bildirdi.

2022 yılı boyunca inşaat ve yapı malzemeleri fiyatlarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 13,9 arttığına dikkat çekilen Rosstat raporunda, istatistiklere göre Aralık 2022 fiyatlarının 2021 yılının aynı ayına göre yüzde 3,6 daha yüksek olduğu, öte yandan Kasım 2022’ye kıyasla yüzde 0,5 düşüş gösterdiği vurgulandı.

Rusya’da inşaat malzemeleri fiyatlarında keskin artış, 2020’nin sonunda metal fiyatlarının keskin bir şekilde yükselmesiyle başlamış, daha sonra inşaat sektörünün kullandığı diğer tüm ürünleri etkilemişti.

Rosstat, Aralık 2021 itibariyle inşaat ve yapı malzemeleri fiyatlarının 2020’ye kıyasla yüzde 23,75 arttığını bildirmişti.

Öte yandan Ulusal İnşaatçılar Birliği (NOSTROY) verilerine göre Rusya’da 2021 yılında yapı malzemelerinin fiyatı yüzde 32 artış gösterirken, bu artışın konut inşaatlarında maliyetlerini metrekare başına en az yüzde 11 yükselttiği de eklenmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img