spot_img
-5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMotorin fiyatları, 2020'den beri en düşük seviyesine geriledi

Motorin fiyatları, 2020’den beri en düşük seviyesine geriledi

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrol ürünlerinin ithalatına getirilen yasağın arifesinde, Rusya iç pazarında motorinin toptan satış fiyatlarının 2020 yılı seviyelerine döndüğü kaydedildi.

Kommersant gazetesinin kaynaklara dayandırdığı haberine göre, önceki gün AB ülkelerinden gelen talebin düşmesi nedeniyle dizel yakıt fiyatları yüzde 1,5 düşerek ton başına 43 bin 500 rubleye gerilerken, St. Petersburg Emtia Borsası SPIMEX’te dizel yakıtın maliyetinin Aralık 2020’den bu yana en düşük değere ulaştığı gözlemlendi.

Genel olarak yıl içinde dizel yakıtın 2023’ün başından bu yana yaklaşık yüzde 10’luk keskin değer kaybı dahil olmak üzere toplamda yüzde 30 değer kaybına uğradığına dikkat çeken uzmanlar, dizel yakıtın Avrupalı ​​alıcılardan gelen talebin azalması nedeniyle ucuzladığını belirtti.

Bununla birlikte 5 Şubat’ta yürürlüğe girecek olan AB ambargosunun petrol ürünlerine uygulanacağını hatırlatan Kommersant, ambargolu ürünler arasında motorin olduğuna da vurgu yaptı.

Şu anda Rusya’daki alıcıların AB ambargosunun yürürlüğe girmesinden sonra tavan fiyat sonrası Rus petrolünde olduğu gibi petrol ürünleri fiyatlarında da düşüş bekledikleri belirtilirken, Rus Ural petrolünün son 30 günde varil başına ortalama 46,8 dolardan işlem gördüğü kaydediliyor.

Başta Çin ve Hindistan olmak üzere Rus petrolü almaya devam eden çok sayıda ülke, olası yaptırım risklerine işaret ederek Rusya’dan indirim talep ediyor.

Avrupa Birliği ülkeleri de geçen ay, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaşmaya varmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img