spot_img
-5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRus bankaları, dolandırıcıların kurbanlarına tazminat ödeyebilir

Rus bankaları, dolandırıcıların kurbanlarına tazminat ödeyebilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bakanlar Kurulu ve Merkez Bankası’na ülkede dolandırıcıların eylemlerinden etkilenen mağdurlara tazminat ödenmesi için bir mekanizma oluşturma talimatı verdi.

Kremlin resmi internet sayfasında paylaşılan talimatta, Rusya Federasyonu hükümetinin Merkez Bankası ile birlikte ülkedeki  bankaların ve diğer kredi kurumlarının dolandırıcılık faaliyetleri sonucunda birikimleri çalınan Rus vatandaşlarına tazminat ödemesi için bir mekanizma oluşturması istendiği kaydedildi.

Talimatın gerekliliklerinin 1 Temmuz 2023 tarihine kadar devlet başkanlığına sunulması gerektiği belirtilirken, projeye Başbakan Mihail Mishustin ve Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina sorumlu olarak atandı.

Merkez Bankası’nın verilerine göre, siber suçlular bu yılın ilk dokuz ayında banka müşterilerinden toplamda 10 milyar rubleden fazla para çalarken, bu rakamın da bir önceki yıla göre rekor seviyeye ulaştığı aktarıldı.

Yakın zamanda Rusya Dijital Kalkınma Bakanlığı tarafından yürütülen Rusların siber okuryazarlığına ilişkin araştırmanın sonuçlarına göre, vatandaşların yüzde 60’ından fazlasının bu yıl içerisinde telefon yoluyla dolandırıldığı anlaşıldı.

Rusların üçte birinin kimlik avı ile e-posta üzerinden dolandırıldığını bulan Dijital Kalkınma Bakanlığı, RTK-Solar ve NAFI Analitik Merkezi ile birlikte yürütülen araştırmalara göre, bu yıl Rusların yüzde 67’sinin cep telefonu yoluyla dolandırıcılıktan dolayı maddi zarar gördüğünü bildirdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img