spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 5 Ocak 2023

Rusya’da dün neler oldu? 5 Ocak 2023

Dün, 5 Ocak 2023’te Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Erdoğan, Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, enerji başta olmak üzere Türkiye-Rusya ilişkileri ile Rusya-Ukrayna savaşı ve Suriye dahil bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye’de bir doğal gaz merkezi kurulması yönünde altyapıyı güçlendirdiklerini ve güçlendirmeye devam ettiklerini belirterek, bu konuda en kısa sürede yol haritasını tamamlayıp uygulamaya yönelik somut adımları atmayı hedeflediklerini ifade etti.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, Rus liderin Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile başta enerji sektörü olmak üzere çeşitli alanlarda ikili işbirliğini genişletme konularını ayrıntılı olarak ele aldığı bildirilirken, Türkiye’de oluşturulması planlanan gaz merkezi ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali gibi stratejik öneme sahip ortak projelerin uygulanmasının öncelikli önemine dikkat çekildiği aktarıldı.

Ukrayna ile barış için koşullar belli

İki liderin Ukrayna çevresindeki duruma da değindiği, Putin’in görüşmede Kiev rejimini silah ve askeri teçhizatla donatan, aynı zamanda Kiev’e operasyonel bilgi ve hedef belirleme sağlayan Batılı devletlerin yıkıcı rolünü tekrar vurguladığı ifade edildi.

Erdoğan’ın telefon görüşmesinde Putin’e ihtilafın diplomatik çözümü için Türkiye’nin arabuluculuğa hazır olduğunun altını çizdiği kaydedilirken, Rus liderin Kiev makamları tarafından iyi bilinen ve defalarca dile getirilen yeni gerçeklik ve taleplere uyması, aynı zamanda Rusya’ya katılan yeni toprakların dikkate alınması şartıyla Rusya’nın ciddi bir diyaloğa açık olduğunu yinelediği  vurgulandı.

Rus Ortodoks Kilisesi lideri, Ukrayna’da Noel için ateşkes çağrısı yaptı

Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill, 6-7 Ocak tarihlerini kapsayan Ortodoks Noel’i döneminde Ukrayna’da ateşkes yapılması çağrısında bulundu.

Patrik Kirill, yaptığı yazdığı açıklamada, “Çatışmalara dahil olan tüm taraflara 6 Ocak 2023 saat 12.00’den 7 Ocak 2023 saat 24.00’e kadar ateşkes çağrısında bulunuyorum. Böylece Ortodoksluğa inanan insanlar, Noel arifesinde ve Noel gününde ayinlere katılabilir, İsa’nın Doğuşunu kutlayabilir” ifadelerini kullandı.

Putin, Rus ordusuna Ukrayna’da “Noel ateşkesi” uygulaması talimatını verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanlığına, Ukrayna’da yarın saat 12.00’den itibaren 36 saatliğine ateşkes uygulanması talimatını verdi.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, Putin’in, Savunma Bakanlığına Ortodoksların Noel dönemi nedeniyle Ukrayna’da geçici ateşkes talimatı verdiği belirtildi.

Ateşkesin 6 Ocak öğlen 12.00’den itibaren 36 saat uygulanacağı bilgisine yer verilen açıklamada, “Çatışmaların yaşandığı bölgelerde çok sayıda Ortodoks yaşadığı gerçeğine dayanarak insanların Noel döneminde dini törenlere katılabilmesi için Ukrayna tarafına da ateşkes ilan etme çağrısında bulunuyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Ukrayna geçici ateşkesi reddetti

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, “Rusya işgal altındaki bölgeleri terk etmeli ancak o zaman geçici ateşkes olur.” ifadesini kullandı.

Podolyak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Savunma Bakanlığına, Ukrayna’da yarın saat 12.00’den itibaren 36 saatliğine ateşkes uygulanması talimatı vermesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Twitter hesabından paylaşım yapan Podolyak, şunları kaydetti:

“Birincisi, Rusya’nın yaptığı gibi Ukrayna, yabancı topraklara saldırıp sivilleri öldürmüyor. Ukrayna, kendi topraklarındaki işgal ordusu mensuplarını imha etmektedir. İkinci olarak Rusya işgal altındaki bölgeleri terk etmeli ancak o zaman geçici ateşkes olur. İkiyüzlülüğünüzü kendinize saklayın.”

Rus hükümeti, yabancı yatırımcıların oturma izni alma kriterlerini onayladı

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, ülkeye yatırım yapan yabancıların Rusya’da kalıcı oturma izni alabilmeleri için gereken kriterleri onayladı.

Resmi yasal bilgi portalında yayınlanan belgenin 11 Ocak’ta yürürlüğe gireceği vurgulanırken, yabancı yatırımcının Rusya Federasyonu’nda kalıcı oturma izni alabilmesi için dört koşuldan birini karşılaması gerektiği ifade edildi.

Rusya’da kalıcı oturma izni almak isteyen yabancı yatırımcıların;

  • 3 yıl içinde ülkenin sosyal açıdan önemli projelerine en az 15 milyon ruble yatırım yapması gerekecek,
  • Rusya’da  anonim şirketi veya limited şirketi kurması, tüzel kişiliğin tek kurucusu olması ve en az 2 yıl şirketi yönetmesi gerekecek,
  • En az üç yıl boyunca Rusya’da iş yapan bir yerli tüzel kişiliğe  30 milyon ruble yatırım yapmış olması gerekecek,
  • Başkent Moskova’da en az 50 milyon ruble değerinde gayrimenkul satın alması gerekecek. (Diğer bölgeler için bu rakam 25 milyon ruble olacak)

Prosedür bir buçuk yıl sürecek. Geçici oturum izni alımından bir yıl sonra yapılacak kalıcı oturum izninde, başvuru tarihinden geriye doğru 1 yıl süreyle kesintisiz olarak Rusya’da ikamet edilmesi gerekecek.

Abramchenko, küresel gıda krizinin nedenlerini açıkladı

Rusya Başbakan Yardımcısı Viktoria Abramchenko, Batı ülkelerinin Rusya’yı suçladığı küresel gıda krizinin asıl nedenlerini açıkladı.

Resmi haber ajansı RIA Novosti’ye demeç veren Abramchenko, küresel gıda enflasyonunun üst üste ikinci yıldır yüzde 30’u aştığını vurgularken, “Bu kriz 2023 yılında da devam edecek. Ancak Rusya pazarı küresel fiyat artışlarından güvenilir bir şekilde korunuyor” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre dünyadaki gıda enflasyonunun yüzde 30’un üzerinde sabitlediğini, bugün ise yüzde 35’in üzerine çıktığını söyleyen Abramchenko, gelişmiş ülke ekonomilerinin pandemide hiçbir temele dayanmayan para basım faaliyetleri sayesinde küresel gıda enflasyonunda artış yaşandığını belirterek, “Kasım ayında gıda enflasyonumuz hızla yükseldi. domates ve salatalık fiyatları yüzde 15’e sıçradı, Küresel fiyatlar ise zaten yüzde 35’i geçti” dedi.

2022 yılı Moskova Borsası toplam işlem hacmi açıklandı

Moskova Borsası (MOEX) Ticaret Platformu Başkanı Yuriy Denisov, 2022’de borsalarda gerçekleştirilen toplam işlem hacminin yüzde 4,6 artışla 1 katrilyon rubleyi aştığını bildirdi.

2022 yılında Moskova Borsası’nda toplam işlem hacminin  1,1 katrilyon rubleye ulaşarak MOEX tarihindeki en yüksek rakama ulaştığına dikkat çeken Denisov, 2022’de işlem hacmindeki en iyi dinamiklerin yüzde 41,2 büyüme ile para piyasası ve yüzde 4,9 artışla tahıl ve şeker pazarı olduğunu söyledi.

Kommersant gazetesine konuşan Denisov, bu yılki işlem hacimlerinin 2021’in tamamından daha fazla olduğunu vurgularken, geçen yılın tamamında bu rakamların 1,09 katrilyon ruble olduğunu hatırlattı.

Rusya’daki küçük ve orta ölçekli işletmelerin çalışan sayısı arttı

Rusya Federal Vergi Dairesi  (FNS) verilerine göre, 2022 yılında küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) sayısı bir önceki yıla göre yüzde 2 artış gösterirken, KOBİ’lerde faaliyet gösteren çalışan sayısında da yüzde 4’lük artış kaydedildiği belirtildi.

Kommersant gazetesi, 10 Aralık itibariyle Rusya’da KOBİ sayısının 5 milyon 970 bin şirket olarak FNS kayıtlarında bulunduğuna dikkat çektiği haberinde, bu şirketlerin çalışan sayısının bir önceki yıla göre yüzde 4 artarak 15 milyon 200 bin kişiye ulaştığını bildirdi.

Rusya ekonomisinde bu yılki daralma yüzde 1,3 olabilir

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs, Rusya ekonomisinin önümüzdeki yıllarda nasıl gelişeceğine ilişkin tahminlerini yayınladı.

Goldman Sachs analistleri ve uluslararası banka uzmanlarının katılımıyla düzenlenen araştırmalara göre 2023’te  Rusya ekonomisindeki daralmanın yüzde 1,3 olacağı tahmin edilirken, 2024 yılında ise ekonominin aksine yüzde 1,8 büyüyeceği öngörülüyor.

Bununla birlikte Rusya hariç dünyanın en büyük ekonomileri arasında en hızlı küçülecek ekonomiye Gayri safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) bu yıl yüzde 1,2 düşecek olan İngiltere’nin sahip olacağına dikkat çekilirken, ülkenin ekonomisi 2024 yılında yalnızca yüzde 0,9 oranında artış gösterecek.

Gazprom: Çin’e günlük doğal gaz sevkiyatında yeni rekor kırıldı

Rusya’nın ulusal enerji şirketi Gazprom, Sibirya’nın Gücü boru hattı üzerinden Çin’e günlük doğal gaz sevkiyatında ocak ayının ilk günlerinde yeni rekor kırıldığını bildirdi.

Gazprom’dan yapılan açıklamada, 2023 yılının Sibirya’nın Gücü doğalgaz boru hattı üzerinden Çin’e günlük doğalgaz ihracatında yeni tarihi rekorlarla başladığı vurgulanırken, ocak ayında şirketin 2023 sözleşmesinde öngörülen günlük teslimatlarda yeni bir seviyeye ulaştığı bildirildi.

Mesajda, “1 ve 3 Ocak’ta Gazprom’dan yapılan sevkiyat hacimleri, ocak sözleşmelerinin yüzde 0,45 üstünde gerçekleşti” ifadelerine yer verildi.

Rusya’da, Wagner adına Ukrayna’da savaşan bazı eski mahkumlara af çıktı

Rusya’da güvenlik şirketi Wagner adına Ukrayna’da savaşan bazı eski mahkumların hapis cezaları için af kararı çıkarıldı.

Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus haber ajansı RİA Novosti’ye yaptığı açıklamada, Ukrayna’da “Wagner için gönüllü olan” bazı eski mahkumlara af çıktığını söyledi.

Hapis cezaları affedilen yaklaşık “iki düzine” eski mahkumun 6 ay gönüllü olarak Wagner adına savaştıklarını ifade eden Prigojin, “Sözleşmelerini öncelikle onurlu bir şekilde tamamladılar. Çok az insanın yapabileceği şekilde tamamladılar.” dedi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img