spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 25 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 25 Kasım 2022

Dün, 25 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, Rusya’nın askeri operasyondaki tüm hedeflerine ulaşacağına dair güvence verdi

Ukrayna’da devam eden askeri operasyona katılan askerlerin anneleriyle başkent Moskova’da bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonda belirlediği tüm hedeflere ulaşacağını, bu konuda kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna halkıyla değil, onları silahların karşısına atarak yem olarak kullananlarla savaşta olduğunu söylerken, “Aslında onlara her şeyi tedarik eden ve parasını ödeyen, bunu yaparken de onları top yemi olarak kullananlarla savaşıyoruz. Abartmıyorum. Savaşmak istemeyenleri kurşuna diziyorlar. Bizim askerlerimiz kendi gözüyle görüyor. Kayıpları hesaba katmıyorlar bile” ifadelerini kullandı.

Peskov’dan Zelenskiy’nin Kırım açıklamalarına yanıt gecikmedi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Kırım’ı gerektiğinde askeri yöntemlerle geri alacaklarına dair sözlerini değerlendirdi.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Ukrayna’nın Kırım’ın zorla iade edilmesi gerektiği yönündeki tutumundan vazgeçmediğine dikkat çekerken, ancak Rusya için bunun kendi topraklarından vazgeçme anlamına geldiğini vurgulayarak, “Böyle bir durum söz konusu bile olamaz” ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda Financial Times’a konuşan Ukrayna lideri Zelenskiy, Kırım’ın kaderini askeri olmayan yollarla belirlemeye hazır olduğunu söylemiş, ancak mevcut durumda Kırım’ın Ukrayna’ya iadesi ile ilgili askeri yol dışında herhangi bir yol görmediğini vurgulamıştı.

Eski Almanya Başbakanı Merkel, Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirdi

Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2021 yılında Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldiklerinde, görevinin sona ereceği bilindiği için gücünün azaldığını, Putin’in de bunu bildiği için “Politik açıdan işiniz bitti” mesajı verdiğini belirtti.

Eski Başbakan Merkel, Der Spiegel dergisinde yayımlanan röportajında, Rusya-Ukrayna savaşına yönelik değerlendirmede bulundu.

Merkel röportajında, o dönem Ukrayna konusunda Rusya ile diyalog girişiminde bulunduğunu ancak Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından yalnız bırakıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Ayrıldıktan sonra daha barışçıl bir dönem olmasını isterdim çünkü Ukrayna konusuyla çok uğraştım. Ama sürpriz olmadı. Minsk Anlaşması aşındı. 2021 yazında başkanlar Biden ve Putin ile görüştüm. Macron ile birlikte AB Konseyi’nde Putin ile bağımsız bir Avrupa tartışma formatı oluşturulmasını istedim. Bazı insanlar buna itiraz etti. Artık kendimi savunacak gücüm kalmamıştı çünkü herkes sonbaharda görevimin sona ereceğini biliyordu.”

2021 yılı Ağustos ayında Putin ile Moskova’da yaptığı görüşmeyle ilgili Merkel, “Moskova’ya veda ziyaretimde de aynısı oldu, Putin burada ‘Politik açıdan işiniz bitti’ mesajı verdi. Putin için önemli olan sadece güçtür. Bu son ziyarette Lavrov’u da yanında getirdi, normalde görüşmelerimiz baş başa olurdu.” değerlendirmesinde bulundu.

Rus turizm sektörüne devlet desteği yeniden gözden geçirilebilir

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, Rusya Federal Turizm Ajansı’nın (Rosturizm) sorumluluklarını devralan bakanlığın turizm sektöründeki küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) destek kriterlerini bölgesel özellikleri dikkate alarak güncelleyeceğini söyledi.

Yakutistan ziyareti sırasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin temsilcileriyle bir araya gelen Reshetnikov, turizmde büyüme hızı açısından Uzak Doğu’nun lider bölgeler olduğunun altını çizerken, hükümetin bölgede turizmin gelişmesine özel önem verdiğini vurguladı.

Moskova’daki KOBİ’lerin cirosu artışta

Moskova Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, yıl başından bu yana 10 aylık dönemde başkentteki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) cirosunun yüzde 26 arttığı belirtildi.

En yüksek ciro artışının ticaret alanında kaydedildiği ifade edilen açıklamada, ticaret ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin 2022’nin ilk 10 ayı içinde 3,2 trilyon ruble ciroya ulaştığı vurgulandı.

Ekonomiden sorumlu belediye başkan yardımcısı Vladimir Yefimov, başkentteki küçük ve orta ölçekli işletmelerin çalışmalarını askıya alan veya Rusya pazarından ayrılan Batılı şirketlerin mal ve hizmetlerine alternatifler yarattığını vurgularken, “Başkentteki KOBİ’lerin ilk 10 aylık cirosu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artarak 3,2 trilyon rubleye ulaşırken, KOBİ’lerin toplam ticaret ve hizmet cirosu içindeki payı, yüzde 0,8 artarak yüzde 22,7’ye yükseldi” ifadelerini kullandı.

Siluanov, yurtdışında çalışan ülke vatandaşları için vergi oranının korunmasını önerdi

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Maliye Bakanlığı’nın yurtdışında çalışan Rus vatandaşları için gelir vergisi oranını Rusya topraklarında çalışanlarla aynı seviyede tutmayı önerdiklerini belirtti.

Mevcut kurallara göre Rusya’da vergi mükelleflerinin gelirlerinin yüzde 13 oranında vergilendirildiği hatırlatan Siluanov, konu hakkında yaptığı açıklamada “Yabancı ülkelerde çalışan Rus vatandaşlarının burada nasıl vergilendirileceğini değerlendiriyoruz ve elbette buradaki ikamet statüsünü ve vergi mevzuatını değiştirmeme eğilimindeyiz. Yurtdışında çalışanların da Rusya’da ikamet edenlerle aynı oranda, yani yüzde 13 oranında vergilendirilmesini öngörüyoruz” diye konuştu.

Yılbaşında emekli maaşlarına ne kadar zam geleceği açıklandı

Rusya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Anton Kotyakov, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Rusya’da çalışmayan emeklilerin maaşlarının artırılacağını vurgularken, maaş zammının yüzde 4,8 olarak kararlaştırıldığını duyurdu.

Federasyon Konseyi’nde konuşan Kotyakov, ödeme miktarındaki iki aşamalı artışın bir sonucu olarak 1 Haziran’da emekli maaşlarında yüzde 10’luk bir ara zam gerçekleştirildiğini hatırlatırken, “Emekli maaşlarında yılbaşındaki yüzde 4,8 zamla birlikte toplam maaş zamları Ocak 2022’ye göre yıllık yüzde 15,3 olacak” ifadelerini kullandı.

Maaş zamlarıyla ilgili Kommersant gazetesine değerlendirmede bulunan Plekhanova Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Lyudmila Ivanova Shvets, yapılacak zamla birlikte çalışmayan emeklilerin maaşının ortalama 21 bin 650 ruble olabileceğini söylerken, öte yandan 2023 federal bütçe taslağına ve 2024-2025 planlama dönemine göre çalışan Ruslar için emekli maaşlarında zam planı olmadığının da altını çizdi.

H&M Rusya’daki mağazalarının yüzde 80’ini kapattı

Bu yılın mart ayında Rusya’daki faaliyetlerini askıya alan Stockholm merkezli uluslararası perakende giyim firması Hennes & Mauritz (H&M), Rusya’da yaklaşık 150 mağazasından 110’undan fazlasını kapattığını duyurdu.

Şirketin basın servisi tarafından yer alan açıklamada, H&M’in başkent Moskova’da Tverskaya Caddesi’ndeki amiral mağazasının 30 Kasım’da kapanacağı vurgulanırken, mesajda, “Şu anda Rusya’daki 146 H&M mağazasından 114’ü kapalıdır. Tverskaya Caddesi’ndeki amiral mağazamız ise 30 Kasım’da kapanacaktır” ifadelerine yer verildi.

Rusya, Meta’yı “aşırılık yanlısı örgüt” listesine ekledi

Rusya Adalet Bakanlığı, Facebook, Instagram ve Whatsapp’ı bünyesinde bulunduran ABD merkezli sosyal medya devi Meta’yı “terörist ve aşırılık yanlısı örgütler” listesine dahil etti.

21 Mart’ta Rusya Başsavcılığı’nın, Facebook ve Instagram’ın aşırılık yanlısı olduğu gerekçesiyle kapanmalarını talep etmişti.

Davalar sonrası Rusya’da Facebook ve Instagram aşırılık yanlısı olarak tanımlanırken, çatı kuruluşları Meta’nın faaliyetleri yasaklandı.

KGAÖ, AGİT Dönem Başkanı Polonya’ya “üyelerin eşit temsilini sağlama” çağrısı yaptı

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) dönem başkanlığını üstlenen Polonya’ya “tüm üyelerin örgütte eşit şekilde temsil edilmesini sağlama” çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, KGAÖ üyeleri Rusya, Ermenistan ve Belarus’un yanı sıra Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan dışişleri bakanlarının kabul ettiği ortak açıklamayı yayımladı.

Açıklamada, AGİT Dönem Başkanı Polonya’nın, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Heyeti’nin AGİT 29. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katılımını imkansız hale getirmesi kararına tepki gösterilerek, “Buna benzer eylemler, AGİT normlarını ihlal ediyor. AGİT Dönem Başkanlığını üstelenen Polonya, Rus heyetinin haklarını ihlal ederek yükümlülüklerini yerine getirmedi.” ifadelerine yer verildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img