spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelKonut kredileri, Rusya'nın büyük şehirlerinde daire kiralarından daha maliyetli hale geldi

Konut kredileri, Rusya’nın büyük şehirlerinde daire kiralarından daha maliyetli hale geldi

Rusya’nın dev çevrimiçi emlak platformlarından CIAN’ın araştırmaları, bankalardan alınan konut kredilerinin maliyetinin büyük Rus şehirlerinde daire kiralamaktan daha pahalı olduğu ortaya çıkardı.

Konut kredisi ödemeleriyle aylık daire kirası ödemeleri arasındaki en düşük fark 5 bin ruble olarak Astrakhan, Çelyabinsk ve Yaroslavl’da kaydedilirken, ortalama olarak büyük bir Rus şehrinde tek odalı bir daire kiralamanın ayda 19 bin 500 rubleye mal olduğu, ayı metrekarede bir daire için konut kredisi ödemelerinin ise aylık 30 bin 700 rubleye ulaştığı anlaşıldı.

Konut kredisi ödemeleriyle kira ödemeleri arasında en düşük farkın olduğu şehirlerde daire fiyatlarının ortalama 2,5 milyon rubleye kadar çıktığı vurgulanırken, bu şehirler dışında tüm şehirlerde aylık ödemelerde büyük farkın olduğuna dikkat çekildi.

Astrakhan’da tek odalı bir dairenin aylık 19 bin 500 rubleye kiralanabileceğini bulan CIAN, bireylerin aynı konutu aylık 21 bin 900 ruble aylık konut kredisi ödemesiyle sahip olabileceğini aktarırken, Çelyabinsk’te ise aylık kira ve ipotek ödemesi arasındaki farkın 4 bin 300 rubleye, Yaroslavl’da 4 bin 700 rubleye ulaştığını ifade etti.

Togliatti, Izhevsk ve Kemerovo’da ise bu farkın 5 bin rubleye ulaştığı kaydedilirken, aylık konut kredisi ödemesi ve kira ödemesi arasındaki en büyük fark Sivastopol ve Vladivostok’ta gözlemlendi.

Bu iki şehirde ödemeler arasındaki uçurumun iki kattan fazla olduğunu söyleyen CIAN uzmanlarına göre bunun asıl nedeni, bu şehirlerdeki konut piyasalarında metrekare fiyatlarının yüksek olması olarak görülüyor.

Vladivostok’ta tek odalı bir daire kirası, aynı daire için aylık ipotek ödemesinden 22 bin 500 ruble daha düşük olurken, Sivastopol’de ise fark 23 bin 700 rubleye çıkıyor.

Moskova ise farkta lider

CIAN uzmanları, başkent Moskova’da tek odalı bir daire için aylık konut kredisi ödemesi ile aylık kira arasındaki farkın 38 bin 800 rubleye çıktığının altını çizerken, St. Petersburg’da bu farkın 27 bin 400 ruble civarında olduğunu vurguluyor.

Kasım ayının başlarında Moskova’da daha ucuza ev kiralamanın mümkün hale geldiğini kaydeden şirket analistlerine göre, başkentteki ortalama kira oranları eylül ayına göre yüzde 4,9 düşüş gösterdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img