spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiİnşaat sektöründe dijitalleşme finansal sorunlar nedeniyle engelleniyor

İnşaat sektöründe dijitalleşme finansal sorunlar nedeniyle engelleniyor

Rusya’nın en büyük araştırma şirketlerinden olan VTSIOM’un genel müdürü Valery Fedorov, inşaat sektöründe dijitalleşmenin bu teknolojileri uygulayacak finansman eksikliği ve yüksek ekipman maliyeti nedeniyle engellendiğini belirtti.

Başkent Moskova’daki inşaat firmaları ve müteahhitlerin katılımıyla gerçekleştirilen VTSIOM anketi hakkında değerlendirmede bulunan Fedorov, Moskova’nın inşaat sektöründeki idari prosedürleri yerine getirme konusunda zaten zorluk yaşayan sektör temsilcilerinin yaklaşık yüzde 61’inin dijital çözümler için mevcut mali kaynakların eksikliğine dikkat çektiğini ifade etti.

Fedorov konu hakkında yaptığı açıklamada, sektörün dijitalleşmesindeki en önemli engelin para olduğunu vurgularken, “İkinci sırada, sadece yazılım değil, aynı zamanda donanım olarak adlandırılan ekipman maliyeti yer alıyor” diye konuştu.

Ayrıca inşaat şirketlerinin dijital çözümleri hayata geçirmek için devletin mali destek eksikliğine dikkat çektiğine vurgu yapan uzman, veri güvenliği riskleri gibi faktörler tarafından da gelişimin engellendiğine inanıyor.

Geçtiğimiz yıl Moskova Belediyesi şehir planlama politikalarından sorumlu Başkan Yardımcısı Andrey Bochkarev, Dünya Bankası’nın son raporunda Rusya’daki inşaat sektörünün dijitalleşmesinin olumlu değerlendirdiğini belirtmişti.

Bochkarev konu hakkında yaptığı açıklamada, “Bugün Moskova, inşaat sektöründe ve sektörün dijitalleşmesindeki idari engellerin kaldırılması konusunda Rus şehirleri arasında lider konumda.” diye konuştu.

Başkent’te faaliyet gösteren tüm inşaat firmalarının projeleri için arsa işlemlerinden inşaat projesi onayı ve başlangıcına kadar tüm işlemleri belediyenin internet portalı Mos.ru üzerinden yapabildiğini hatırlatan Belediye Başkan Yardımcısı, bu özelliğiyle başkentin ayrıcalıklı olduğunu ifade etti.

Özellikle pandemi sırasında dijitalleşmenin ne kadar gerekli olduğunu anladıklarını ve gerekli bütün tedbirleri aldıklarını vurgulayan Bochkarev, “Pandemi sırasında inşaat sektörünü desteklemek için dijitalleşme uygulaması, en önemli tedbirler arasına girdi. Kısıtlamalara rağmen inşaat sektörü için verilen kamu hizmetleri tek bir gün bile aksamadı.” ifadelerini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img